Articles

Zvýšené svalové napätie u novorodenca – ako pomôcť vášmu drobcovi?

Zvýšené svalové napätie, odborne nazývané hypertonus, postihuje mnoho detí. Príčiny napätia sú viaceré, a preto ak si nie ste istí, ako postupovať, poraďte sa s lekárom. V niektorých prípadoch vyšetrenie u lekára odhalí, že je potrebná pomoc odborníka – fyzioterapeuta. Avšak najčastejšie lekár poradí, aby ste s dieťaťom cvičili. Bezpečné cvičenia môžete vykonávať aj doma vo forme hier, ktoré vášmu dieťaťu zaručene pomôžu.

Zvýšené svalové napätie u novorodenca – čo ho spôsobuje?

Zvýšené napätie svalov u dojčiat nie je zriedkavý stav. O zvýšenom svalovom napätí hovoríme vtedy, keď je odpor svalov dieťaťa príliš vysoký. Bábätko si zbytočne napína svaly. Deti so zvýšeným svalovým tonusom sú nepokojné, málo spia, narovnávajú nohy, vytvárajú atypické polohy tela pri spaní i hraní, dochádza k ťažkostiam s kŕmením, ohýbaním, deti oveľa neskôr dosahujú ďalšie motorické zručnosti. Hypertonus nie je smrteľne nebezpečný, ale ignorovať by ste ho nemali.

Všetky uvedené príznaky môžu mať neurologický základ. Medzi vážne príčiny hypertonusu patrí porucha centrálnej sústavy súvisiaca s procesmi mozgu. Prejavy môžu byť spôsobené poruchami ako je detská mozgová obrna, metabolickými ochoreniami alebo infekciami. Hypertonus u detí, či už zvýšený, ale znížený, sa vyskytuje hlavne u detí, ktoré sa narodili predčasne. Príčinou svalového tonusu býva aj rizikové tehotenstvo a nízka pôrodná hmotnosť bábätka. Ďalšie príčiny hypertonusu sú rôzne perinatálne problémy a problémy pohybu svalov.

V tomto bode musíme podotknúť, že aj rodič môže byť faktorom, ktorý nesprávny svalový tonus podporuje. “My nie sme na vine” nie je správnym prístupom. Hypertonus môže byť zapríčinený nesprávnym nosením detí (nepodopieranie hlavičky) alebo vytváraním napätia v okolí bábätka. Dieťatko sa cíti ohrozené a nastáva u neho problém s pohyblivosťou. Našťastie vhodnou rehabilitáciou a domácim cvičením môžete napätie batoľaťa znížiť.

Ak sa hypertonus prejaví, nepanikárte. Nie vždy je znakom vážnych problémov. Zhrňme si príznaky, pri ktorých musíte spozornieť: dieťa sa príliš nakláňa, jeho telo je v polohe pripomínajúcej prehnutý luk, často zoviera päste a naťahuje nožičky. Príznaky sa u dieťatka zjavujú približne vo veku 3 mesiacov a môžu sa meniť. Preto je veľmi dôležité mať bábätko pod dohľadom a pri pochybnostiach navštívte pediatra.

Zvýšené svalové napätie u novorodenca – hry a cvičenia, ktoré pomôžu vášmu drobcovi

Najdôležitejšie pri domácej rehabilitácii je dôsledné dodržiavania odporúčania odborníkov týkajúcich sa hry s dieťaťom. Za pomoci hier sa u dojčaťa zmierni zvýšené svalové napätie a podporí sa vývin dieťaťa s problémom. Ako môžete cvičiť doma?

Masáž, ktorá odstraňuje abnormálne svalové napätie u bábätka

Dotýkanie sa bábätka, hladkanie, ľahké stláčanie nožičiek či ramien umožňuje bábätku zvyknúť si na dotyk. Keď sa dieťa masíruje, odporúčame ho položiť na vaše spojené lono tvárou k tvár a jemne ho pohojdať. Položte mu nôžky na hruď a potom mu masírujte ramená a ruky. Je dôležité sa pohybovať rytmicky, pokojne a nie náhle. Ak je bábätko uvoľnené, napätie v svaloch sa zníži. Uvoľnené bábätko taktiež rýchlejšie zaspinká.

Váľanie dieťaťa

Jemné kotúľanie dieťaťa na bezpečnom povrchu je ďalšou hrou, ktorá môže veľmi pomôcť. Aj tu platí, že všetko treba robiť pokojne, bez násilia a je nutné pozorovať reakciu dieťaťa. K tomu musíme podotknúť aj to, že vďaka váľaniu dieťa spoznáva svoje telo a dôležité je, že začne vnímať polohy vo vzťahu k okoliu. V polohe na brušku alebo na chrbátiku dieťa leží rado a ešte radšej má striedanie týchto polôh.

Hojdanie dieťaťa na lopte

Ak máte domu loptu na cvičenie a na loptu len sadá prach, využijete ju pre zníženie alebo zvýšenie svalového napätia vášho dieťatka. Sadnite si na loptu s bábätkom a jemne sa hojdajte zo strany na stranu. Dávajte pozor – bábätko sa nesmie príliš nakláňať do strán. Na to, aby sa dieťa cítilo dobre a rozvíjalo pohybovú koordináciu, stačí len mierne pohupovanie.

Skúmanie sveta dotykom

Dotyk je zmysel, ktorý dieťaťu dokonale umožňuje objavovať svet. Problémy s hypertonusom sa dajú odstrániť tak, že naučíte dieťa vnímať nové textúry. Tu sa vám budú hodiť materiály uložené v skrini ako sú deky, látkové plienky a dokonca vaša pokožka alebo otcova brada. Využite tiež hračky – kocky či senzorické kocky.

Správa starostlivosť pomáha eliminovať svalové napätie

Aj keď sú príčiny zvýšeného svalového napätia rôzne, liečba sa začína správnou starostlivosťou o bábätko. Pri prebaľovaní alebo obliekaní sa vždy snažte dieťa radšej otočiť nabok ako ho dvíhať. Je to dôležité aj u novorodencov. Tieto pravidlá pomôžu uvoľniť svaly a znížiť v nich napätie. Tiež stojí za to naučiť sa správne nosiť svoje dieťa, aby ste odstránili svalové kontraktúry a vyhli sa napätiu. Hra doma je doplnkom fyzioterapie. Deťom bojujúcim s nadmerným napätím tkanív fyzioterapia iste neublíži a môže podporiť ich harmonický vývoj.

Zvýšené svalové napätie u novorodenca – hračky a predmety, ktoré podporia vaše dieťa

Cvičenie v domácom prostredí nenahradí odbornú rehabilitáciu, môže ju však výrazne podporiť a zároveň poskytnúť dieťaťu zábavu. Je to aj spôsob ako spoločne tráviť čas, ktorý pomáha budovať vzťahy. Koľko do našich potomkov vložíme, toľko sa nám vráti. Urobte z cvičenia zábavu! Tu sú doplnky, ktoré budú užitočné pri cvičení:

  • Hracia podložka – hracie podložky sú skvelé na hranie na podlahe, čo sa vrelo odporúča deťom so svalovým napätím. Podložka poskytuje ochranu pred chladom podlahy. Podložky na hranie sú dostupné v mnohých farbách a vzoroch, ako napríklad Summer dream alebo Elephant’s Paradise hracia podložka. Táto pomôcka zaisťuje bezpečnosť pre bábätko, ktoré si neublíži ani pri dynamickejšej hre.
  • Senzorická kocka Jukki – mäkučké kocky dokonale aktivujú jemnú motoriku, zlepšujú úchop a svaly rúk. Povzbudzujú deti k natiahnutiu a uchopeniu stúh, pričom im umožňujú objavovať nové textúry materiálov
  • Farebné senzorické balóniky – balóniky sú hračky, ktoré tiež pomáhajú rozvíjať jemnú motoriku a ich multifunkčné pôsobenie vám umožňuje podporovať vývoj vášho batoľaťa počas celého detstva.
  • Mäkké senzorické kocky – menšie senzoriské kocky sú bezpečné pre bábätká, podporujú učenie uchopovať predmety. Mäkká štruktúra blokov umožňuje aj ich drvenie.
  • Všetky hračky a doplnky sú užitočné pri hrách a cvičeniach, ktoré znižujú svalové napätie. Senzorické hračky všestranne podporujú rozvoj jemnej motoriky a pohyblivosti.

Postarajte sa o rozvoj svojho dieťaťa s Jukki!

Vždy, keď spozorujete príznaky pohybových problémov, poraďte sa s neonatológom alebo pediatrom. Včasným zákrokom zabezpečíte správny vývoj vášho dieťatka a podporíte jeho fyzické i psychické napredovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *