Articles

Prvý trimester tehotenstva v kocke – niekoľko základných informácií pre budúce mamičky

Tehotenstvo je vždy výzvou pre telo a psychiku ženy. Počas prvého trimestra tehotenstva sú tieto zmeny obzvlášť dôležité. Očakávanie dieťaťa je spojené s rôznymi aspektmi – radosťou, úzkosťou, strachom, šťastím. V tomto období sa všetko prelína a vzniká hormonálna búrka, ktorú predznamenávajú už prvé priznaky tehotenstva. Zistite viac o tom, čo sa deje s vaším telom počas prvého trimestra tehotenstva, aby ste mohli v tehotenstve prežiť pokojné okamihy.

Prvý trimester tehotenstva

Prvý trimester tehotenstva môže byť pre ženy náročný. Práve v tomto období, hneď na začiatku tehotenstva, mnohé ženy bojujú s typickými ťažkosťami. Tehotenské hormóny spôsobia, že už v prvom týždni tehotenstva sa sa začína boj s nepríjemnými prejavmi tehotenstva. Hoci sa mnohé nepríjemné pocity tohto obdobia môžu zdať znepokojujúce, zvyčajne sú úplne normálne a prirodzené.

S akými ťažkosťami môžete počas prvého trimestra bojovať aj vy?

Medzi najčastejšie príznaky prvého trimestra tehotenstva patria:

Nevoľnosť a vracanie

Nevoľnosť a vracanie postihujú väčšinu žien nielen v čase v 1 až 13 týždni tehotenstva, no i dlhšie. Nevoľnosť nie je vždy vyvolaná vracaním a často sa nevyskytuje len ráno. Niekedy nevoľnosť a vracanie trvajú počas celého dňa a vyvolávajú ich dokonca aj pachy a iné nevinné podnety. Práve nevoľnosť je signálom, kedy si veľa žien spraví tehotenský test.

Citlivosť prsníkov

Už prvý týždeň tehotenstva môže priniesť citlivosť prsníkov, ktoré sú prvými príznakmi pre tehotné ženy, že sú v druhom stave. V starostlivosti o vaše pohodlie sa odporúča kúpiť vhodnú spodnú bielizeň, ktorá poskytuje pohodlie a netlačí, čo výrazne znižuje tehotenské ťažkosti spojené s citlivosťou prsníkov.

Únava a letargia

Hormóny a veľké úsilie, ktoré vaše telo vynakladá, môžu spôsobiť, že sa počas prvého trimestra tehotenstva budete cítiť ospalá a unavená. Nebojujte s týmito príznakmi, doprajte si počas tehotenstva – nielen v prvom trimestri – oddych. Nezabúdajte však na fyzickú aktivitu, pretože priebeh tehotenstva závisí aj do vašej fyzickej kondície.

Časté močenie

Časté močenie sa môže prejaviť počas celého dňa. Ide o fyziologický príznak, ktorý mnohé ženy pociťujú už v prvom trimestri tehotenstva. Hoci môže byť nepríjemný, treba mať na pamäti, že podobne ako všetky ostatné tehotenské ťažkosti aj na tento po pôrode zabudnete. V niektorých prípadoch môže prejsť už v druhom trimestri, no môže sa vrátiť aj v treťom trimestri, keď je dieťa väčšie.

Bolesť podbruška

Zvyčajne sa bolesť podbruška podobá menštruačnej bolesti. Je to prirodzené, v prvom trimestri tehotenstva by sa už tento typ ťažkostí nemal zvyšovať. Ak ste začali cítiť nezvyčajné alebo veľmi silné bolesti, nájdite gynekológa vo vašom okolí a ihneď absolvujte kontrolu.

Prvý trimester, ktorý trvá od začiatku tehotenstva do konca 12. týždňa, môže prebiehať veľmi odlišne. Nepríjemné ťažkosti sa vás nemusia vôbec týkať, ale môžu sa vyskytovať aj vo veľkej intenzite. Je to veľmi individuálne. Navyše v každom z vašich tehotenstiev sa môžete cítiť inak. Všetko súvisí s hormonálnymi zmenami, ktoré sú u každej ženy odlišné.

Príznaky v prvých týždňoch tehotenstva – čo môže budúcu mamičku trápiť?

Počas tehotenstva sa môžu vyskytnúť rôzne bolesti a príznaky, ktoré sú síce často obťažujúce, ale neznamenajú nič zlé. Je veľmi dôležité si uvedomiť, že sú prejavom tehotenstva a prirodzených procesov v tele, ktoré vás neohrozujú.

Každá tehotná žena však musí mať na pamäti, že ak vám stav nedovolí vykonávať bežné činnosti a bolesti sú veľké na to, aby ste mohli normálne fungovať, vždy by ste mali navštíviť odborníka. Kedy je vhodné navštíviť lekára? Medzi znepokojujúce symptómy patria príznaky ako je:

Pretrvávajúce zvracanie – hoci samotné zvracanie v prvom trimestri nie je nič, čoho by ste sa mali obávať, ak sa stane pretrvávajúcim, poraďte sa s lekárom. Takéto vracanie môže spôsobiť dehydratáciu a brániť vývoju dieťaťa, ktoré sa nemôže dostať k živinám. Tento stav ohrozuje aj zdravie matky.

Intenzívna bolesť brucha – bolesť brucha nemusí nevyhnutne znamenať nič zlé, pokiaľ nie je príliš silná. Ak pociťujete príliš veľké nepríjemné pocity, ktoré pretrvávajú v podobe kŕčov, okamžite choďte k lekárovi. Ten na základe vzoriek v moči či krvi a ultrazvuku preverí váš stav.

Krvácanie z pohlavných orgánov – je to jeden z príznakov, ktorý vyvoláva okamžité obavy. Akékoľvek krvácanie z pohlavných orgánov treba okamžite konzultovať. Môže, ale nemusí znamenať potrat. Príčiny krvácania sú rôzne a iba lekár vám môže správne diagnostikovať príčinu a nájsť riešenie.

Akékoľvek znepokojujúce príznaky by ste mali konzultovať s lekárom, aby ste v prípade potreby mohli primerane reagovať. Nehovorte si “som silná a toto by som mala zvládnuť”, pretože jedine odborné vyšetrenie dokáže odhaliť skryté problémy.

Ako sa mám o seba starať počas prvého trimestra tehotenstva?

Nielen v prvom trimestri, ale v každom týždni tehotenstva je potrebné mať na pamäti, že budúca matka je rovnako dôležitá ako dieťa vyvíjajúce sa v jej lone. Uvedomili ste si, že práve vaša pohoda je cestou k zdraviu a pohode bábätka? Prinášame vám prehľad toho, čo je možné v obchode JUKKI kúpiť, aby ste si vytvorili komfortné prostredie pre oddych a mali dobrý deň. Tieto veci zo sekcie pre mamičky a tehotné ženy a detské potreby sa budúcej mamičke budú hodiť počas prvého trimestra:

  • Mäkký pohodlný top na dojčenie, ktorý nestláča a znižuje nepohodlie spojené s citlivosťou prsníkov. Je nielen veľmi komfortný, ale aj pekne vyzerá.
  • Pri zväčšujúcom sa brušku iste oceníte tehotenské legíny Mama, ktoré netlačia na bruško. Ich univerzálna čierna farba a jemnosť z legín spravia váš obľúbený kúsok oblečenia počas tehotenstva.
  • Tehotenský vankúš Bumerang – hoci sa spája s neskoršími štádiami tehotenstva, bude sa vám hodiť už v prvom trimestri, kedy prinesie úľavu a zvýši komfort spánku. Na tehotenský vankúš si môžete ľahnúť do pohodlnej polohy, ktorá zmierni nevoľnosť.

Je tiež potrebné mať na pamäti svoj duševný stav. Už v prvom týždni tehotenstva sa začínajú hormonálne zmeny a je jasné, že ovplyvnia aj psychiku. Nedobrý pocit počas tehotenstva môže zhoršiť vašu náladu. Fyzické a psychické pohodlie sú súvisiace články. Pri nakupovaní vecí pre bábätko nezabúdajte ani na svoje vlastné potreby a v JUKKI si kúpte výbavu pre seba, napríklad pohodlné gumičky do vlasov scrunchies a kvalitné tehotenské oblečenie. Obchod JUKKI podporuje super rodičov, a preto v našej ponuke nájdete všetko pre bezpečnosť, komfort a zdravie vás i vášho bábätka.

Pripravte sa na narodenie svojho bábätka so značkou JUKKI!

Aj keď v prvom trimestri bojujete s nepríjemnými príznakmi tehotenstva, je dobré si uvedomiť, že väčšina z nich čoskoro pominie. Po vytúženom narodení vášho bábätka si budete pamätať len pekné veci. Pripravte sa na príchod bábätka s JUKKI a nakúpte u nás produkty, ktoré nielen predávame, ale aj vyrábame. Kvalitu a dobré ceny nájdete jedine v JUKKI.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *