Articles

Prvé príznaky tehotenstva – zistite, či čakáte bábätko

Amenorea, nevoľnosť a vracanie sú najčastejšími signálmi tehotenstva. Každá žena pozná svoje telo najlepšie a vždy dokáže odhadnúť, že sa s jej organizmom niečo deje. Samozrejme, že až tehotenský test a lekár môžu potvrdiť, že ste tehotná. Aké príznaky by ste si mali všímať a ktoré z nich naznačujú, že sa čoskoro narodí dieťa?

Prvé príznaky tehotenstva – čo by ste mali vedieť?

Na začiatku tehotenstva, keď sa objavia prvé príznaky tehotenstva, zájdite do lekárne. Urobiť tehotenský test je prvým krokom k zisteniu vášho stavu. Moderné tehotenské testy sú veľmi presné a umožňujú diagnostikovať aj veľmi skoré tehotenstvo. Ak test ukazuje dve čiarky – nie je pochýb.

Čo sa výsledkov testu týka, aj veľmi svetlá druhá čiarka naznačuje prítomnosť tehotenských hormónov v moči. Výsledok tehotenského testu s dvoma čiarkami je jasný. V tomto prípade nie je rozumné odkladať návštevu odborníka. Potvrdí tehotenstvo, vylúči mimomaternicovú graviditu a stanoví vhodné odporúčania pre ďalšiu liečbu.

Ak ste ešte neužívali kyselinu listovú, určite ju budete musieť doplniť už v prvých týždňoch tehotenstva. Je to dôležitá zložka, ktorá ovplyvňuje vývoj detí. Lekár, ktorý vedie všeobecný pohovor, nariadi vhodné testy, najmä ak trpíte chronickými ochoreniami. U každej ženy prebieha tehotenstvo inak, ale vždy ide o ochranu vášho zdravia a zdravia dieťaťa.

Mali by ste tiež vedieť, že absencia druhej čiarky na teste môže byť spôsobená nízkou koncentráciou beta HCG po oplodnení a pár dní po počatí. Nízku hladinu nedokážu testy odhaliť. Každé vynechanie menštruácie a prve priznaky tehotenstva sú znakom, že by sa test mal o pár dní zopakovať.

Prvé príznaky tehotenstva – 8 najčastejších príznakov tehotenstva

Príznaky tehotenstva sa spájajú hlavne s amenoreou. Práve vynechanie menštruačného cyklu najčastejšie vedie ženy k tomu, aby si urobili tehotenský test. Prvé príznaky tehotenstva sa však niekedy môžu objaviť aj skôr. Oplodnené vajíčko môže byť dôvodom špinenie uprostred cyklu, kedy sa embryo implantuje do maternice. Niekedy implantácia spôsobuje miernu bolesť brucha, a to podobnú tej, ktorá je známa pred menštruáciou. V prvom tehostenstve všetky príznaky dokážu prekvapiť alebo ich naopak niektoré ženy ignorujú.

Skoré príznaky tehotenstva tiež zahŕňajú:

 • Bolestivosť prsníkov, citlivé prsia. Pre mnohé ženy je to jeden z prvých príznakov tehotenstva ihneď po počatí najmä vtedy, ak netrpeli týmto typom neduhov skôr v cykle.
 • Zvýšená telesná teplota. To že sa vám zvýši teplota, je fyziologický jav súvisiaci s hormonálnymi zmenami.
 • Výkyvy nálad. Sú spôsobené hormonálnymi zmenami. Emočné výkyvy sa môžu líšiť od plaču a smútku až po eufóriu.
 • Ospalosť a únava. Poruchy spánku a ospalosť sú spôsobené tvorbou progesterónu. Nebojujte s únavou, a ak si chcete zdriemnuť, pospite si. Telo začína robiť veľa práce súvisiacej s vývojom dieťaťa. Ak sa cítite unavené a ospalé, jednoducho sa týmto pocitom poddajte a odpočívajte.
 • Bolesti hlavy a závraty. Tieto príznaky sú spojené so zvýšenou produkciou estrogénu v tele ženy. V období bolestí sa oplatí viac odpočívať a vyhýbať sa stresovým situáciám. Ak bolesti hlavy pretrvávajú, konzultujte stav s lekárom.
 • Pálenie záhy, zápcha. Toto sú niektoré z neduhov, ktoré sa často objavujú počas tehotenstva. Stojí za to pamätať na dobre vyváženú stravu plnú vlákniny a vyhýbať sa vyprážaným alebo spracovaným jedlám, aj keď máte na nezdravé jedlo chuť.
 • Časté močenie a bolesť v podbrušku. Zmena frekvencie močenia je spôsobená vplyvom hormónov na močový mechúr, čo spôsobuje pocit pretečenia a potrebu častejšie navštevovať toaletu. Časté močenie sa môže objaviť až v pokročilom štádiu tehotenstva.
 • Ranná nevoľnosť a vracanie. Problémy s tráviacim ústrojenstvom sú jedným z najčastejších príznakov, niekedy už 20 dní po uchytení vajíčka v maternici. Nevoľnosť nie je nebezpečná, ale môže byť obťažujúca. Dávajte si pozor, ak vraciate každý deň a vracanie je intenzívne.

Ak máte pochybnosti o vašom stave, nehovorte si – som v poriadku. Konzultácia s lekárom sa v mnohých prípadoch stala zásadnou pre úspech tehotenstva. Všetky príznaky zvyčajne vymiznú do 15. týždňa tehotenstva.

Tieto neduhy súvisia s hormonálnymi zmenami a prípravou organizmu ženy na vývoj bábätka. Ženské telo začína prechádzať obrovskými fyziologickými zmenami, preto by ste mali pamätať na to, aby ste sa o seba špeciálne starali a dopriali si v tomto období oddych.

Kedy sa objavia prvé príznaky tehotenstva?

Uvedené tehotenské príznaky sa môžu objaviť tesne po oplodnení, ale aj neskôr. Mnohé z nich však môžu vyplývať aj z iných dôvodov ako je tehotenstvo, napríklad poruchy cyklu, infekcie alebo choroby. Niektoré sú tak nejednoznačné, že nemôžu byť jediným prvkom potvrdenia tehotenstva. Je potrebné pripomenúť, že toto sú možné príznaky tehotenstva, ale v závere musí byť tehotenstvo potvrdené testom a vyšetrením u lekára.

Ako sa pripraviť na narodenie bábätka?

Príprava na príchod bábätka je niekoľkomesačný proces. Veľa tehotných žien necháva všetko na poslednú chvíľu a následne sú v strese. Prvé prejavy tehotenstva a potvrdenie, že ste tehotná, sú časom, kedy môžete začať chystať výbavu pre bábätko. Na začiatku tehotenstva, v druhom trimestri a do konca druhého trimestra máte ešte dosť síl, aby ste všetky nákupy zvládli. V prípade, že na niečo zabudnete, zapojte do nákupov rodinu.

Nakupujte počas celého tehotenstva a pripravte sa na bábätko s Jukki. Aké sú top produkty z ponuky Jukki?

 • Tehotenský vankúš pre mamičku typu “V” – perfektný počas celého tehotenstva. Umožňuje vám pohodlnejšie spať a odstraňuje nepríjemnosti, ktoré sa v tehotenstve objavia. Poskytuje skvelú oporu pre brucho a uvoľnuje oblasť bedier i panvy. Neskôr sa hodí aj ako vankúš na kŕmenie.
 • Tehotenský vankúš “Bumerang” – ideálny vankúš pre vysoké ženy. Zabezpečuje lepší komfort spánku a odpočinku. V dojčenskom veku môžu byť tehotenské vankúše použité ako ochrana pred pádmi, kým sa batoľa učí sedieť.
 • Sada Deluxe Forest Story Velvet – kompletná súprava pre batoľa, ktorá obsahuje kokon, vankúšik medvedíka, vankúšik s prikrývkou, hrubý matrac, prikrývku do autosedačky, vankúšik na kŕmenie a senzorickú hračku. Perfektné ako samostatný nákup výbavičky, ale aj skvelý dar pre mladých rodičov.
 • Detské hniezdočko Bambi Love – pohodlné, mäkké a bezpečné. Umožňuje upokojujúci spánok od prvých dní života, obaľuje a dodáva pocit bezpečia. Kokon je ideálny na spanie v postieľke i v posteli rodičov a chráni dieťa.

Pripravte sa na narodenie vášho dieťatka so značkou Jukki!

Užite si tehotenstvo a čakanie na narodenie nového člena rodiny! Prvá lastovička jar síce nerobí, no ženy, ktoré dokonale poznajú svoje telo, vedia, že sú tehotné už po vynechaní menštruácie. Čakanie na bábätko sa môže stať ešte viac príjemné, keď s Jukki nakúpite všetky rozkošné vecičky pre dieťatko a pomôcky pre seba. Užite si čakanie počas tehotenstva a nakupujte so značkou Jukki.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *