Articles

Poznajte najčastejšie príznaky blížiaceho sa pôrodu

Čakanie na narodenie dieťaťa je studnicou emócií – radosť, nedočkavosť, neistota – najmä ak ide o vaše prvé dieťa. Neviete, čo môžete od samotného pôrodu očakávať a ako rozpoznať prvé priznaky porodu. Oplatí sa ich poznať, pretože len malé percento detí sa narodí v pôvodne naplánovanom termíne. Aké príznaky treba poznať pred pôrodom, aby ste do pôrodnice prišli bez stresu?

Príznaky pôrodu – čo potrebujete vedieť?

Ženské telo sa na pôrod pripravuje mnoho týždňov. Falošné kontrakcie sa objavujú už v druhom trimestri a sú normálnym javom, ktorý neohlasuje blížiaci sa pôrod. Ak však začnú byť príliš časté, vždy je dobré poradiť sa so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku. Vhodné je tiež vedieť, čo môžete očakávať a ktoré príznaky ešte neznamenajú blížiaci sa pôrod v najbližších hodinách.

Skoré príznaky pôrodu sa objavujú už približne tri týždne pred pôrodom. V treťom trimestri sa začína aj skracovanie krčka maternice. Deje sa tak v dôsledku váhy dieťaťa, ktoré naň tlačí. To všetko je normálne a prirodzené. Musíte však zostať pod kontrolou svojho lekára, ktorý bude priebežne kontrolovať, ako vyzerá váš krčok maternice. Lekár bude sledovať aj ďalšie parametre, aby sa uistil, že dieťa sa narodí a príde na svet včas, čo je po 38. týždni tehotenstva. Ako rozpoznáte príznaky očakávaného pôrodu spolu s blížiacim sa pôrodom?

Jasné príznaky pôrodu

Ku koncu tehotenstva už ženy netrpezlivo čakajú na prejavy toho, že sa bábätko pýta na svet a pôrod je za dverami. Je ťažké čakať na vytúžené bábätko, a to hlavne v prípade, že ide o vaše prvé bábätko. Pred pôrodom je nervozita veľká. V priebehu tehotenstva príde aj veľká únava, ktorá nie je príjemná, keďže vás oberá o energiu. Pre telo sa v týchto momentoch stáva tehotenstvo záťažou spojenou s nepríjemnými pocitmi, a to hlavne v noci.

Niektoré ženy nedokážu rozoznať pôrod. Kedy ísť do pôrodnice a aké sú prvé príznaky blížiaceho sa pôrodu? Odtekajúca plodová voda je jedným zo znakov ako aj prasknutie plodového obalu. Na to, aby ste poznali čas, kedy volať odvoz a ísť do nemocnice, sledujte tieto príznaky:

Predbežné kontrakcie

Falošné kontrakcie sa môžu objaviť už mnoho dní pred pôrodom. Preemptívne kontrakcie môžu trvať niekoľko hodín a potom vymiznú. Nemali by byť dôvodom na obavy, pokiaľ ich frekvencia nepresiahne 1 kontrakciu za 10 minút. Je to znak uvoľňovania pôrodných ciest a okamihu, že bábätko chce ísť na svet. K pôrodu máte už len krôčik.

Odtok plodovej vody

Odtok plodovej vody je jasný znak toho, že pôrod čoskoro začne. Pri prasknutí plodovej vody je čas ísť do pôrodnice. Plodová voda môže odtekať po kvapkách i jedným prúdom. Nemusíte sa však veľmi ponáhľať ani vtedy, keď plodová voda odtečie, ak kontrakcie maternice ešte nie sú intenzívne. Odtoku plodovej vody nedokážete zabrániť ani po stiahnutí svalov ako to je možné pri regulácii moču.

Odtok hlienovej zátky

Odchod hlienovej zátky je jedným z prvých zvestí pôrodu, ktorá sa objaví niekoľko týždňov pred pôrodom. Hlienová zátka sa uvoľňuje postupne. Je to znak, že sa telo pripravuje na pôrod a vy pôjdete o pár dní do nemocnice. Hlien je viditeľný na spodnej bielizni ako hustý hlien. Až keď odtečie plodová voda viete, že pôrod je na spadnutie.

Zníženie brucha

S nastávajúcim pôrodom nastáva zníženie brucha. Zníženie brucha smerom do panvy sa pozoruje približne 3 týždne pred pôrodom. Nie je to však znak pôrodu. Je spojené so znížením dna maternice. Tento príznak často prináša ženám úľavu, pretože dieťa už toľko netlačí na vnútorné orgány, čo uľahčuje dýchanie alebo znižuje bolesť.

Zníženie frekvencie pohybov dieťaťa

Rodičia s radosťou počas tehotenstva sledujú pohyby bábätka a znepokojí ich, keď ich frekvencia klesá. Pritom pred samotným pôrodom sú pohyby dieťaťa menej energické. Malý má už naozaj málo priestoru. Ak sa však obávate, v takom prípade je vhodné navštíviť lekára alebo pôrodnú asistentku. Pohyby bábätka počas dňa si môžete spočítať aj sami. Desať zreteľných pohybov za 12 hodín je správny výsledok.

Pôrod sa blíži aj v prípade, keď príde k rozšíreniu krčka maternice. K tomu dochádza postupne. Na rozdiel od iných príznakov, zmenu krčku maternice nespozorujete. Vždy tento stav kontroluje lekár počas návštev, pretože predčasné skrátenie môže byť pre tehotenstvo nebezpečné.

V niektorých prípadoch sa vyskytnú neobvyklé príznaky pôrodu, kedy sa objavia napríklad zvracanie alebo hnačka. Tieto sú úplne normálnym príznakom pôrodu. Často sa môže objaviť bolesť chrbta, väčší tlak na močový mechúr s potrebou častejších návštev toalety. V tomto prípade nie je potrebné kontaktovať svojho lekára.

Posledné dni pred pôrodom. Ako sa pripravujete?

Keď poznáte dátum blížiaceho sa pôrodu a jeho príznaky, je dobré pripraviť si tašku s potrebnými pomôckami. Tieto pomôcky budete potrebovať pri pôrode a počas pobytu v nemocnici. Dôležité je myslieť aj na veci pre bábätko. Zistite si, ktoré veci sú v nemocnici k dispozícii a ktoré je lepšie vziať so sebou. Pri balení vám pomôže taška do pôrodnice . Čo by ste mali do tašky zabaliť? Tu sú základné veci:

 • doklady – tehotenský preukaz, základné vyšetrenia, občiansky preukaz
 • tehotenská košeľa – v niektorých nemocniciach vám tieto košele poskytnú
 • papuče a teplé ponožky – počas pôrodu a po ňom vám môže byť chladnejšie
 • jednorazové sieťované nohavičky AKUKU – poskytujú priedušnosť a podporujú hojenie perinea. Sú k dispozícii vo všetkých veľkostiach.
 • papuče do sprchy
 • uterák
 • veľké popôrodné vložky – vyrobené z materiálov, ktoré zabezpečujú bezpečnosť a pohodlie po pôrode. Sú superabsorpčné a tenké.
 • kozmetika – či už na dojčenie, umývanie alebo líčenie, ktoré si môžete urobiť, keď sa budete cítiť lepšie. Lanolínová masť pomáha ošetriť namáhané bradavky.
 • Sensitive jednorazová podložka – chráni váš matrac pred znečistením
 • voda a občerstvenie
 • popôrodná sprcha Lansinoh – zvyšuje váš popôrodný komfort tým, že vám umožňuje umyť si perineum pri každom použití toalety. Primerane silný prúd nedráždi, ale jemne umýva.
 • nabíjačka na telefón
 • dojčiaca podprsenka
 • gumička do vlasov – počas pôrodu a po ňom umožňuje zvládnuť búrku vlasov a zvyšuje pohodlie
 • župan
 • zavinovací vak – uľahčuje udržiavanie tepla vášho dieťatka, ale aj prvé dni starostlivosti
 • jednorazové a látkové plienky
 • oblečenie pre bábätká – v závislosti od ročného obdobia by to mali byť dupačky, body alebo overaly z mäkkých, priedušných a pohodlných materiálov
 • bambusová deka pre bábätko – ideálna do postieľky
 • Bepanthen Baby ochranný krém – zabraňuje vzniku zaparenín, patrí medzi najdôležitejšie detské potreby.
 • detské cumlíky na upokojenie novorodenca
 • tehotenský vankúš typu V – pomáha pri spaní i dojčení
 • Taro košeľa na dojčenie – poskytuje pohodlie pri kŕmení vášho dieťatka

Pripravte sa na narodenie svojho bábätka so značkou !

To že sa blíži pôrod, znamená dôkladné prípravy. Buďte pripravené s ! Dobrá príprava zabezpečí, že rozpoznáte príznaky pôrodu a zbalená taška do pôrodnice vám poskytne pocit istoty a pokoja. Svoje bábätko uvidíte už čoskoro!

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *