Articles

Pôrod, teda čo si vziať do pôrodnice a kedy tam ísť?

Očakávanie príchodu dieťaťa je kombináciou mnohých pocitov a emócií. Nastáva chvíľa spoznávania nového člena rodiny! Zároveň môže byť prítomný veľký strach a neistota, najmä ak ide o váš prvý pôrod. Zistite, ako sa pripraviť na pôrod a kedy prísť na pôrodnú sálu, aby ste minimalizovali neistotu a úzkosť spojenú s týmto dôležitým momentom vo vašom živote.

Pôrodná sála – čo o nej potrebujete vedieť, kým tam pôjdete?

Pred príchodom na pôrodnú sálu je dobré zistiť si o tomto mieste viac informácií. Keď prídete do nemocnice rodiť, najskôr vás vyšetrí lekár, ktorý rozhodne, či ide skutočne o začiatok pôrodu, alebo len o predstihové kontrakcie. Ak sa zdá, že rodíte, nasmerujú vás na pôrodnú sálu. Ide o miesto pripravené na prijímanie pôrodov. Pôrodná sála môže byť vybavená rôzne. Niektoré majú dokonca pôrodné vane, ale aj lopty, rebríky, sako vak a moderné pôrodné lôžko. Pôrodné izby majú zvyčajne príslušenstvo, ktoré uľahčuje pôrod a znižuje bolesť.

Ako spoznáte, kedy je čas na pôrod a kedy sa treba nahlasit do porodnice? Existuje niekoľko príznakov, ktoré naznačujú, že sa začala prvá fáza pôrodu a je čas ísť do pôrodnice. Na pôrodnú sálu choďte vtedy, keď:

 • odchádza plodová voda
 • máte pravidelné kontrakcie – približne každých 5 minút

To sú príznaky toho, že sa začal pôrod. Žene s týmito príznakmi v nemocnici skontrolujú krčok maternice a frekvenciu kontrakcií, aby sa určila fáza pôrodu a či sa už skutočne začal. Ženy pociťujú kontrakcie približne od 30. týždňa tehotenstva a dokonca aj skôr. Sú to anticipačné kontrakcie a môžu byť mylne považované za skutočné pôrodné kontrakcie. Do nemocnice by ste však mali ísť aj vtedy, ak:

 • pohyby bábätka sú sotva badateľné
 • sa objaví krvácanie z pohlavných orgánov
 • máte silné, nepretržité bolesti brucha
 • farba odtekajúcej plodovej vody je hnedá alebo zelenkavá

Zelená plodová voda alebo krvácanie sú signály, ktoré si vyžadujú posúdenie ďalšieho postupu lekárom. Môže byť potrebný cisársky rez.

Po pôrode sa novorodenec podáva matke, kontakt koža na kožu, čo je najlepší spôsob, ako dieťa oboznámiť s okolitým svetom. Dôležité je aj prvé kŕmenie, pri ktorom asistuje pôrodná asistentka. Asistentka pomáha so správnym polohovaním dieťaťa. Posúdi tiež jeho schopnosť sať. Je to váš čas s bábätkom, ktorý si budete pamätať do konca života.

Kedy sa zbaliť na pôrod?

Prípravy na príchod vášho dieťatka na svet prebiehajú od prvých chvíľ, keď zistíte, že ste tehotná. Vtedy začínate psychicky dozrievať na narodenie vášho dieťaťa. Potom prichádzajú na rad prvé doplnky, plán pre batoľa do izby, oblečenie, nový nábytok, kočík alebo postieľka. A kedy je dobré zbaliť si tašku ešte pred pôrodom?

Ak vaše tehotenstvo prebieha dobre, je dobré mať tašku zbalenú už okolo 30. týždňa tehotenstva, aby ste sa v prípade potreby nemuseli trápiť, kde sú tie najpotrebnejšie veci. Normálne tehotenstvo sa končí pôrodom medzi 38. a 42. týždňom. Preto sa oplatí pred plánovaným pôrodom pripraviť vopred. Nie ste následne v strese, keď nastanú kontrakcie. Je veľmi dôležité, keď budete mať tašku po ruke.

Ak ide o rizikové tehotenstvo, napríklad geriatrické – po 35. roku života – nezabudnite na to, že je lepšie sa pripraviť na prípadné návštevy nemocnice už po 20. týždni. Je to pre prípad, že by sa pôrodná akcia začala skôr, ako sa plánovalo. Taška môže pokojne stáť a čakať na čas, keď bude potrebná. Týmto spôsobom sa rodičia zbavia stresu z balenia všetkého potrebného pre prípad núdzovej návštevy nemocnice.

Čo si vziať so sebou do pôrodnice – zoznam základných vecí

Tašku do pôrodnice majte po ruke s dokumentmi – občiansky preukaz, sobášny list z matriky, majte v nej aj tehotenskú knižku, výsledky vyšetrení a prípadne tiež pôrodný plán. Nezabudnite, že vaša taška by mala obsahovať nielen veci, ktoré budete potrebovať v pôrodnici pre bábätko, ale aj tie, ktoré môžete využiť počas pôrodu a na cestu domov. Ktoré veci do pôrodnice a na cestu domov okrem dokladov budete potrebovať do tašky zbaliť?

Veci pre mamičku

 • pre vás a vaše väčšie pohodlie si so sebou do pôrodnice zbaľte tehotenskú a dojčiacu košeľu – najlepšie niekoľko na striedanie
 • odsávačka mlieka – využijete ju v prípade problémov s prisatím a keď budete odsávať materské mlieko
 • lanolínová masť – pomôže vám pri starostlivosti o bradavky počas dojčenia, zníži bolestivosť a ochráni pred bolestivým podráždením
 • hygienické potreby – krém na tvár, gél na sprchovanie, prípravky na starostlivosť o pokožku a pod
 • papuče alebo žabky – potrebné do sprchy
 • voda – počas pôrodu a po ňom je hydratácia mimoriadne dôležitá pre pohodu vášho tela
 • uterák, hrebeň, papierové vreckovky, vlhčené utierky
 • popôrodné vložky – iste si ich do tašky pribaľte – dokonale absorbujú, nelepia sa na pokožku, čo by mohlo spôsobiť podráždenie
 • popôrodné nohavičky zo sieťoviny – uľahčujú zotavenie po pôrode a zároveň umožňujú priechod vzduchu
 • podprsenka na dojčenie
 • župan a nočná košeľa
 • vložky do podprsenky – absorbujú vytekajúce materské mlieko medzi dojčeniami
 • elektronika – mobilný telefón, nabíjačka na telefón a slúchadlá – počas pôrodu sa budú hodiť na počúvanie upokojujúcej hudby alebo audioknihy

Veci pre bábätko

 • zavinovací vak alebo zavinovačka – poskytuje vynikajúcu ochranu pred chladom – zavinovačka zároveň upokojuje novorodenca tým, že mu umožňuje, aby bol príjemne zabalený
 • bavlnená deka pre novorodencov
 • vankúš pre dojčenie – uľahčuje kŕmenie
 • jednorazové plienky a bavlnené plienky – bavlnené plienky slúžia na to, aby ste zostali čisté pri dojčení bábätka
 • pohodlné oblečenie pre bábätko – iste využijete, keď si so sebou zbalíte body, dojčenské dupačky, overal, počas zimy nesmie chýbať bavlnená čiapočka – nie je dôležité ako budú veci vyzerať, ale musia byť priedušné a vyrobené z kvalitných materiálov
 • vlhčené obrúsky a masť na zapareniny – ideálne na prebaľovanie dieťaťa

Nebojte sa, ak si nezoberiete všetko a niečo zabudnete! Hygienické potreby, napríklad toaletný papier, sú zvyčajne k dispozícii v pôrodnici a rodina vám môže priniesť, čo potrebujete. V tomto období sa sústreďte na zotavenie a posilnenie po pôrode, aby ste zvládli starostlivosť o svoje dieťatko po odchode z nemocnice.

Pripravte sa na narodenie svojho bábätka so značkou Jukki!

Počas pobytu v pôrodnici, pred pôrodom, pri pôrode a aj po ceste z pôrodnice zabezpečte sebe i svojmu bábätku čo najväčšie pohodlie. Radosť z toho, že ste obklopení vlastnými vecami a máte prístup ku všetkým hygienickým prostriedkom, sa počas prvých chvíľ po pôrode a času stráveného s novorodencom nemôže podceňovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *