Articles

Plienkové vyrážky – prečo sa tvoria a ako sa s nimi vysporiadať?

Plienková vyrážka odborne nazývaná plienková dermatitída je jedným z najčastejších kožných problémov u dojčiat. Spôsobuje bolesť a nepohodlie u detí od prvých dní po pôrode. Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú náchylnosť dieťaťa k rozvoju plienkovej dermatitídy. Ako predísť vyrážke z plienok a ochrániť zadoček vášho bábätka pred zaparením? Poradím vám, ako sa dá plienková dermatitída zvládnuť.

Plienková dermatitída – najčastejšie príčiny

Plienková dermatitída je stav postihujúci dojčatá a deti, ktoré nosia plienky. Aj keď sú moderné plienky čoraz dokonalejšie, výrazne obmedzujú prúdenie vzduchu k pokožke. Je to rovnaký princíp ako u oblečenia, kedy vzduch nemôže cirkulovať pod tesným oblečením. Zaparená pokožka je náchylná na tvorbu vyrážok, pretože ju ohrozujú plesne a baktérie.

Na vnútornej strane plienky sa s močom alebo výkalmi vytvára živná pôda pre ochorenia pokožky. Ak sa objavia prvé vyrážky, je potrebné s nimi ihneď bojovať. V opačnom prípade sa v oblasti zaparením stav zhoršuje. Vyrážky u detí sa často objavia tam, kde sa plienka prilepí s močom na koži. Následne sa plienková dermatitída vyvinie veľmi rýchlo. Ide o niekoľko dní, ale i hodín. Tie sú kľúčové, aby sa s vyrážkou dokázalo bojovať.

Myslite na to, že plienkova dermatitida u deti vzniká z dôvodu, že pokožka nie je schopná sa chrániť pred vonkakšími faktormi. Cervene vyrazky u deti sú bolestivé, preto sa oplatí postarať sa o zadoček dieťaťa, aby ste sa im vyhli.

Faktory vplývajúce na vznik plienkovej dermatitídy

Vzniku plienkovej dermatitídy predchádzajú niektoré činnosti. Tieto činnosti je potrebné eliminovať alebo úplne vynechať v rámci starostlivosti o dieťa. Detská pokožka je veľmi náchylná na podráždenie a kvôli plienkovej dermatitíde môže byť vskutku citlivá. Koža je pod plienkou oveľa viac vystavená vlhkosti a baktériám, tieto prichádzajú s močom a fekáliami. Dôležité je, aby ste sa vyhli nasledujúcim veciam, ktoré u detí vytvárajú základ plienkovej dermatitídy.

  • používanie kozmetiky s príliš silným čistiacim prostriedkom – takéto výrobky často spôsobujú podráždenie pokožky dieťaťa. Ale nejde len o mydlo či čistiaci gél. Niekedy sú vyrážky spojené s používaním vlhčených obrúskov. Tie môžu byť základom pre problémy s kožou v dôsledku dráždivej zložky nasiaknutej v obrúskoch.
  • zanedbaná hygiena – cervene vyrazky na zadku u deti sa vytvoria aj vtedy, keď sú intímne partie detí málo čistené. Mali by sa umývať po každom kakaní a ráno i večer pri každodennej starostlivosti.
  • vysoká teplota okolia – nadmerné potenie, teplo a prehriatie sú tiež faktory zvyšujúce riziko vyrážky. Ak sa k vysokej teplote pridá zriedkavá výmena plienky, plienková dermatitída nedá na seba dlho čakať. Je to prepojené s tým, že deti sú citlivé na moč a podobné to je so stolicou. Na ich koži sa rýchlo tvoria pľuzgiere. Nezabudnite preto pravidelne meniť plienky, môžu sa stať zdrojom infekcie.
  • medzi ostatné príčiny vzniku plienkovej dermatitídy patrí používanie veľkého množstva zásypu. Zásyp nasiakne moč a môže byť v oblasti intímmych partií príčinou podráždenia. Pozor si dávajte aj na hnačku. Vyskytuje sa u detí často, vedie k dehydratácii a postihuje dieťa aj v oblasti tvorby vyrážok.

Niektoré deti sú náchylnejšie na vyrážky. Ich pokožka si vyžaduje ešte väčšiu pozornosť preto je dôležité sa o ich pokožku obozretne starať. Stojí za to pripomenúť, že nielen detské zadočky sú vystavené vyrážkam. Často sa objavujú na krku dieťaťa v dôsledku tukových usadenín v tejto oblasti. Najmä v horúcom počasí môžu spôsobiť odieranie, čo vedie k kožným léziám.

Plienková vyrážka – ako sa s ňou vysporiadať?

Kožná vyrážka u dojčiat môže byť zdrojom veľkého nepohodlia. Aj na menej citlivé dieťa vplýva pod plienkou negatívne. Čo je podstatné pri liečbe? V prípade zjavenia vyrážky, rýchlo reagujte. Ako liečiť plienkovú vyrážku? Nevyhnutné sú tu prípravky podporujúce hojenie rán a hydratáciu pokožky.

Kozmetika má upokojujúci účinok na pokožku, znižuje zápal. Medzi prípravky podporujúce liečbu vyrážok patrí kozmetika s obsahom oxidu zinočnatého a na podráždenie dobre zaberá tiež alantoín a pantenol. Zvyčajne ide o mastné krémy alebo masti, ktoré podporujú správnu starostlivosť prevenciou plesňových infekcií.

Aktívne zložky, napríklad alantoín a pantenol, sú na citlivú pokožku ideálne, upokojujú zápaly a aj keď sa vyrážka vyskytne, podporia hojenie rán. Spolu s hydratačnými zložkami znižujú reaktivitu pokožky, čím sa eliminuje nepohodlie dieťaťa. Navyše vytvárajú vrstvu, ktorá chráni pokožku pred kontaktom s dráždivým močom i výkalmi. Preto stojí za to používať krémy a masti profylakticky.

Ako znížiť riziko plienkovej vyrážky?

Prostriedkov pre zníženie rizika vyrážok detí je veľa. Medzi zaručené rady patria nasledujúce:

  • často vetrajte zadoček dieťaťa položením bez plienky na hygienickú podložku. Občas zameňte papierové za látkové plienky. Dôležité je používať plienky správnej veľkosti. Plienky znečistené močom či výkalmi ihneď meňte.
  • umývajte intímne partie detí vlažnou vodou. Po umytí používajte dermokozmetiku. Vhodné sú krémy tvoriace ochrannú bariéru kože. Je pokožka podrážená? Na vine môžu byť vonkajšie faktory, napríklad prehriatie bábätka. V horúcom počasí nemáme veľký vplyv na teplotu okolia, ale dôležité je pre dieťa výber oblečenia.

Plienková vyrážka – postarajte sa o svoje bábätko s Jukki!

V Jukki vieme, aké dôležité je blaho a pohodlie bábätka. Poradíme vám produkty zabraňujúce vzniku zaparenín. Medzi najviac účinnú kozmetiku proti vyrážkam na zdočku patria tieto prípravky a zložky:

Bariérový krém Sudocrem Expert – krém s oxidom zinočnatým, ktorý má protizápalové vlastnosti, podporuje regeneráciu pokožky a chráni ju pred negatívnymi vplyvmi vonkajších faktorov.

Bepanthen Baby ochranná masť – masť s veľmi ľahkým, jemným zložením, ktorá chráni detskú pokožku a zároveň podporuje jej regeneráciu a hojenie. Určené pre deti od prvých dní života.

Krém s alantoínom na plienkovú dermatitídu Linoderm – alantoín je zložka známa pre svoje upokojujúce vlastnosti pri regenerácii pokožky. Krém je obohatený o výživnú silu vitamínov E a F.

Krém Linoderm s panthenolom na plienkovú dermatitídu – panthenol podporuje procesy rekonštrukcie pokožky, čím urýchľuje hojenie, regeneráciu kože a liečba je rýchlejšia. Má hydratačný a upokojujúci účinok. Súčasťou krému sú vitamíny E a F.

Vyživte pokožku svojho dieťaťa s Jukki!

Prevencia je lepšia ako liečba! Postarajte sa o pokožku svojho dieťaťa tým, že sa naučíte najlepšie spôsoby, ako sa vysporiadať s plienkovou vyrážkou – ako ju liečiť a predísť jej. Rozlúčte sa so zaparením a plienkovou dermatitídou raz a navždy s Jukki!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *