Articles

Kedy začne dieťa rozprávať?

Proces učenia rozprávania u detí  je komplikovaný a trvá veľa mesiacov, kým od dieťaťa počujete prvé slová. Samozrejme, že aj v rannom detstve deti bľabotajú a snažia sa komunikovať. Stojí za to podporiť reč vášho dieťaťa tým, že ho budete povzbudzovať ku komunikácii a rozvíjať postupne jeho slovnú zásobu. Treba pamätať na to, že ak dieťa napreduje pomalšie, je to v poriadku. Vývin reči u detí má individuálny priebeh. Nie všetky deti začnú rozprávať v rovnakom čase. Čo by malo vzbudzovať pochybnosti, že vaše dieťa má problémy a ako sa hrať s dieťaťom, aby ste podporili jeho reč?

Kedy začínajú deti rozprávať – na čo by ste si mali dať pozor?

Otázka „kedy dieta zacne rozpravat” nie je až tak na mieste, pretože v skutočnosti dieťa komunikuje so svetom od prvých dní života. Najprv samozrejme hlavne cez plač. V tomto období plaču sa rodičia pomerne rýchlo naučia rozpoznávať potreby svojho dieťaťa. A proces vývoja reči batoľaťa pokračuje! Už vo veku medzi 2. a 4. mesiacom života dieťatko začína vydávať kvákavé zvuky t. j. krátke hrdlové zvuky. Potom batoľa začne opakovať jednoduché slabiky a reagovať na ne, čo ho robí šťastným. Reagujte tiež na svoje meno a rôzne slová, ktoré sa pokúša napodobňovať.

Po 6 mesiacoch života, keď sa dieťa začína pokúšať komunikovať, začnite byť pripravení na pomoc s vyslovovaním slov a precvičovaním reči. Môže sa mu podariť povedať „mama tata”. Bábätko začne bľabotať. Je zaujímavé, že toto je čas, keď batoľa reaguje na slová, začne chápať vety. Musíte vedieť, že deti rozumejú tomu, čo sa im hovorí oveľa skôr, ako začnú rozprávať. Vo veku v 9 mesiaci života si vaše dieťatko začne spájať to, čo hovorí s aktivitami alebo ľuďmi. Už v tomto skorom veku niektoré deti začínajú prejavovať slovne individuálne potreby. Ročné dieťa začne hovoriť „mama”, „tato”, „nie” alebo „papa”.

Kedy dieťa povie svoje prvé slovo?

Kedy deti zacnu rozpravať? To je veľmi individuálna záležitosť. Niektorí rodičia považujú zhluky jednoduchých slabík za hovorenie, iní čakajú, kým prvé slovo vyslovia vedomejšie. Ide o vaše individuálne vnímanie.

V druhom roku veku dieťaťa sa zrýchľuje proces vývinu reči. Nazýva sa to doba vety, čo je obdobie pre častejšie opakovanie slov, v reči sa vyskytujú nové slová a dieťa z nich vytvárať krátke vety. Vo veku 3 rokov sa začína obdobie špecifickej detskej reči, ktoré trvá až do siedmeho roku života. V tomto veku rozpráva dieťa čoraz plynulejšie a osvojuje si množstvo nových slovíčok a fráz, ktoré dieťa ochotne používa. Ako vidíte, proces správneho vývinu reči je dlhodobý a nie vecou pár mesiacov. Hranice nasledujúcich štádií sú plynulé a individuálne, a preto sa môžu vyvíjať vlastným tempom.

Keď deti začnú rozprávať – ako podporiť vývin reči batoľaťa?

Rozprávanie je pokročilá zručnosť, takže vášmu bábätku chvíľu trvá, kým si ju osvojí. Ako mu môžete pomôcť, aby začalo hovoriť rýchlejšie a harmonicky rozvíjalo svoju reč? V prvom rade musíte svoje dieťa ponoriť do sveta slov. Čo to znamená? Čo práve robíte podporí jeho rozvoj. Len sa s ním musíte čo najčastejšie rozprávať, pýtajte sa ho a čakajte na odpovede. Pre neho je to najlepšia zábava!

Rozprávajte o aktivitách, ktoré robíte, rozprávajte mu príbehy už od narodenia a vysvetľujte, čo budete spolu robiť. Rozprávajte sa s dieťaťom, čo najčastejšie! Reč dieťaťa sa takto rozvíja najlepšie a dieťa si tak osvojuje nové slová. Tu sú nápady, ako podporiť rozvoj reči vášho dieťaťa!

Hovorte so svojím dieťaťom jasne, pomaly a nahlas

Naučiť sa reč vášho dieťaťa zahŕňa napodobňovanie vás a celého okolia. Dieťa musí dobre počuť, aby dokázalo rozpoznať slová a opakovať ich. Neponáhľajte sa a rozprávajte sa s dieťaťom pomaly, opakujte slová. Nečakajte, kým vaše dieťa vyrastie. Aj to, že sa rozprávate s novorodencom pomáha!

Bavte sa napodobňovaním zvukov zvierat

Napodobňovanie je skvelý spôsob, ako podporiť reč u dojčiat, keď sa vyvíja celý senzitívny systém. Deti milujú reagovať aj na to, čo robí pes, mačka alebo sliepka. Takéto onomatopoické zvuky precvičujú svaly úst a sú výborným úvodom do ďalšieho učenia sa reči.

Čítajte svojmu dieťaťu knihy

Spoločné čítanie kníh od prvých dní života je skvelé. Dieťa sa ponorí do sveta slov. Malí milujú najmä rýmované básničky a jednoduché príbehy. Zároveň je to spôsob, ako sa knižka stane trvalou súčasťou života dieťaťa a bude spojená s potešením i dobrou zábavou, ktorá v budúcnosti prinesie svoje ovocie. Knihy ako hračky pre bábätká sú najlepšou investíciou.

Zahrajte si hry s prstami

„Deti sa hrali s prstami“, „Straka varila kašu“, sú jednoduché hry, ktoré deti milujú! A čo je dôležité, tieto hry povzbudzujú deti v samostatnej hre. Spájajú učenie reči s motorickou koordináciou. K rozvoju reči u deti prispievajú aj senzorické hračky. Balloon Travel Blue Senzorická Hracia Kocka nie je len prostriedkom k učeniu motoriky, ale aj rozvíja predstavivosť a reč.

Zahrajte si scény s plyšovými zvieratkami

Vďaka hraniu spolu trávite čas a zároveň učíte deti, ako komunikovať a zostavovať vety. Hovoriace plyšové zvieratká sú mimoriadne zaujímavé pre deti. Je to čas, kedy sa deti vďaka dialógu učia rozprávať. V takýchto hrách príde vhod MOM’S CARE Bábika Maja určená pre deti od 12 mesiacov.

Podporte rečové orgány hrou

Fúkanie bublín, pierok alebo balónov je jedným z najlepších spôsobov, ako spojiť cvičenia rečových orgánov so zábavou. Pre každú hru pripravte bezpečný priestor. Na tento účel poslúži Candy Circus hracia podložka, ktorú možno položiť na podlahu, čím zaistíte pohodlie a bezpečnosť dieťaťa. Kúpte pre dieťa i iné hračky pre najmenších, ktoré podporia jeho predstavivosť a nezabudnite dokúpiť kôš na hračky.

Kedy dieťa začne rozprávať? Toto stojí za zapamätanie

Čas, keď dieťa začne rozprávať, môže byť pre každé dieťa iný. Vývoj reči neprebieha ako hodinky. Niektoré deti začnú rozprávať rýchlo a prvé slová povedia už pred vekom jedného roak. Iné si povedia, že ešte nie je ich čas. Všetko je v poriadku, ak vidíte, že vo vývoji reči je pokrok a batoľa je ochotné komunikovať. V správnom čase začne bábätko bľabotať a pokúša sa rozprávať.

Nedostatočný pokrok vo vývoji reči by mal byť dôvodom na obavy. Ak sa ročné dieťa nepokúša opakovať slová alebo nevydáva žiadne zvuky, obráťte sa na odborníka. Odborníka navštívte aj v prípade, keď 2-3 ročné dieťa nerozpráva, ale komunikuje jednoduchými slovami a nezačína zostavovať vety. V takomto prípade je čas na konzultácie.

Postarajte sa o rozvoj svojho dieťaťa s JUKKI! 

Prvé slová dieťaťa sú udalosťou veľmi očakávanou rodičmi. Ak chcete, aby sa objavili čo najskôr, dbajte na to, aby ste sa rozprávali, trávili s dieťaťom čas, hrali sa s ním a obklopovali ho rečou. Vďaka tomu sa váš drobec bude chcieť s vami rozprávať! A neprestane ani v najbližších rokoch! Deti milujú rozhovory s veselými, angažovanými rodičmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *