Articles

Kedy sa dieťa posadí? Získajte informácie o kľúčových momentoch vo vývoji vášho dieťaťa

Sedenie, hovorenie, státie a chôdza sú dôležité míľniky vo vývoji dieťaťa. Rodičia sa na tieto zmeny tešia s netrpezlivým očakávaním. Je však dôležité si uvedomiť, že každé dieťa sa vyvíja svojím vlastným tempom, ktoré by sa nemalo násilne urýchľovať. Užívajte si lezenie na štyroch rovnako ako sedenie babatka. Pozorujte vývoj dieťatka a tešte sa z jeho úspechov. Poďme sa spoločne pozrieť na to, kedy sa dieťa dostane do sedu. Pokus o sedenie je jedným z prvých úspechov v motorickom vývoji dieťaťa. Kedy ho môžete očakávať?

Kedy sa dieťa posadí?

Harmonický vývoj dieťaťa nepostupuje dokonale podľa tabuliek. Aby sa dieťatko posadilo, potrebuje najskôr nadobudnúť iné zručnosti. Deti sa vyvíjajú rôzne a skôr či neskôr dosiahnu zručnosti súvisiace s motorickým a mentálnym vývojom. Skôr ako sa dieťa môže posadiť, musia sa objaviť iné fyzické prejavy, ktoré súvisia s rozvojom svalov a koordináciou. Čo sa bábätko musí naučiť, kým sa vie posadiť a neskôr začne chodiť? Tu sú potrebné zručnosti, ktoré dieťa získava od prvého mesiaca života:

  • otáčanie hlavy zo strany na stranu a jej dvíhanie v polohe na brušku, dvíhanie hrudníka v polohe na brušku vtedy, keď leží
  • otáčanie sa na chrbát z polohy na brušku najprv na jednu stranu a potom na obe strany, musí vedieť sedieť v rovine s oporou
  • sedenie s oporou rúk, ktoré nasleduje často lezenie. Z polohy na štyroch sa deťom lepšie dostáva do sedu. Keď bude drobec liezť do voľného priestoru, dosiahli ste vytúžený cieľ – váš potomok dokáže samostatne sedieť. Stabilný sed je rovnako emotívnym okamihom ako prvé krôčiky.

Kedy dojča začne liezť, sedieť a chodiť

V neskorších štádiách vývoja sa dieťatko začne plaziť rýchlejšie a robí prvé pokusy postaviť sa. Učenie chôdze postupuje v nasledujúcich mesiacoch a to, kedy dieta sedi alebo začne chodiť, je tiež veľmi individuálne. Najdôležitejšie je, aby vývoj dieťaťa napredoval.

Samostatné sedenie, plazenie a prvé krôčiky sú určite vývojové míľniky, na ktoré sa rodičia tešia, ale nenúťte svoje dieťa, aby tieto kroky urobilo. Dojča bude ďalšie výzvy prijímať samo. Čo by malo rodičov znepokojovať? Predovšetkým nedostatočný pokrok vo vývoji dieťaťa. Ak dieťa nenapredujte, nechajte batoľa, aby si udržalo vlastné tempo a dosiahlo polohu v sede, keď bude pripravené. Vývoj reči a ďalších intelektuálnych i motorických zručností dieťaťa prebieha podľa podobného vzoru.

Pre zosumerizovanie míľnikov ako je lezenie, sedenie a chodenie, si spresnime približné termíny: ľah na brušku a podopieranie rukami – vo veku 5 mesiacov, vo veku 7 až 8 mesiacov je čas kedy má babatko silnejšie svaly, a preto už sedí a lezie, dojča sa dokáže postaviť s oporou vo veku 9 mesiacov. Od kedy môžete očakávať prvé samostatné krôčiky? Okolo veku jedného roka.

Kedy sa bábätko samo posadí?

Kedy babatko sedi samo? Tento míľnik nastáva medzi 6. a 9. mesiacom života, zväčša ide o obdobie okolo 8 mesiaca. Niektoré deti dosiahnu tento míľnik i skôr. Dosiahnutie polohy v sede je pomerne náročné a vyžaduje si veľké posilnenie svalov celého tela. Úvod do učenia sedenia sa začína už v prvom mesiaci života.

Spočiatku sa bábätko učí otáčať hlavu v polohe na chrbte. V nasledujúcich mesiacoch začne pri ležaní na brušku dvíhať hlavu, čím posilňuje svaly krku. Potom sa podopiera o predlaktia a z polohy na ručičkách a otáča sa – prevaľuje sa z chrbta na bruško a naopak.

V tomto období je potrebné dieťatko polohovať, napríklad tak, že ho položíte na brucho. Nenúťte dieťa sedieť len preto, že sa obávate o jeho vývoj. Dieťa sedí, keď je na to pripravené. Môžete však podporiť motorický vývoj bábätka a zároveň ho udržať v bezpečí a zdraví. Učenie samostatne sedieť nie je o posadení dieťaťa, ale o pomoci pri posilňovaní jeho svalov. Ako to urobíte? Prostredníctvom hry! To že sa dojča hrá, prispieva k jeho rozvoju. Tu sú spôsoby, ako podporiť vývoj vášho bábätka ešte predtým, ako začne sedieť.

Položte bábätko na bruško

Toto je ideálna poloha pre bábätko! Dojča začne inštinktívne dvíhať hlavičku, dvíhať sa na predlaktiach a odstrkovať sa, aby sa otočilo na chrbát. Batoľa má v sebe prirodzený sklon k pohybu, takže tieto pokusy bude robiť aj keď nie vždy budú úspešné. To môže vyvolať frustráciu, ale to je v poriadku. Bude sa o to pokúšať aj naďalej a v závere vie sedieť.

Vytvorte mu priestor na hranie

Ak svojmu dieťaťu nevytvoríte príležitosti na cvičenie tým, že ho namiesto toho posadíte do sedačky alebo ležadla, bude sa vyvíjať pomalšie. To že sa dieťatko umiestni na podložku, najlepšie na zem, prispieva k rýchlejšiemu progresu. Miesto na zemi je najviac bezpečné. Bábätká si totiž často náhle osvoja novú zručnosť kotúľania, ktorá sa môže skončiť pádom. Položenie bábätka na podlahu na podložku je najlepší spôsob, ako ho povzbudiť k samostatnému cvičeniu.

Podieľajte sa na jeho úsilí

Povzbudzujte, chváľte, tlieskajte a oslavujte malé úspechy vášho dieťaťa. Zakaždým, keď sa mu niečo podarí – zdvihne hlavu, pokúsi sa zdvihnúť na predlaktiach a potom sa otočí, je to dôvod na pochvalu. Dieťa to ešte viac motivuje k snahe. Podporujte pokusy svojho maličkého sedieť. Majte však na pamäti, že v polohe na brušku, keď dieťa zdvihne hlavu, môže ju prudko spustiť a niekedy udrie tvárou o podlahu. Preto sa v týchto prípadoch odporúča položiť dieťa na mäkkú podložku, aby takéto nárazy neboli bolestivé.

Zabezpečte ho počas prvých pokusov o sedenie

Keď sa vaše dieťa začne samo posúvať, svaly sú ešte slabé a chýba mu stabilita. Môže spadnúť a nie sa dostať do sedu. Nárazy s hlavou o zem môžu byť nebezpečné, preto je dobré chrániť svoje dieťatko vankúšom na kŕmenie. Je to skvelé riešenie. Jednoducho ním obklopte svoje dieťa a vytvorte bezpečné prostredie.

Vďaka takejto podpore sa vaše dieťa bude môcť rýchlejšie učiť a robiť prvé pokusy o pohyb alebo plazenie. Nasledovať bude samostatné státie a prvé kroky. Dieťa bude dostatočne silné na to, aby si osvojilo ďalšie zručnosti.

Správny vývoj dieťaťa s Jukki!

Nepotrebujete interaktívne hračky, aby ste svoje dieťa povzbudili k snahe naučiť sa sedieť. Stojí však za to vybaviť vaše dieťatko doplnkami, ktoré mu počas týchto pokusov zaistia bezpečnosť a pohodlie. V spoločnosti Jukki odporúčame:

  • Podložku na hranie – mäkká podložka chráni dieťatko nielen pred chladom podlahy, keď nie je vyhrievaná. Ide predovšetkým o ochranu pred nárazmi o tvrdý povrch. Dieťatko má pri hre na podlahe väčšie pohodlie a bezpečnosť. Je to veľká podpora pre správny vývoj.
  • Vankúš pre dojčenie – keď bábätko už môže sedieť, je dobré použiť vankúšik na kŕmenie v tvare písmena U. Vankúš chráni, keď dieťa sedí, pred náhlymi pádmi.

Starajte sa o vývoj svojho dieťaťa s Jukki!

Vychutnajte si sledovanie, ako vaše bábätko sedí, plazí sa a robí ďalšie vývojové skoky. Poskytnite mu podmienky i pozornosť pre podporu vývoja. Podporte jeho napredovanie kúpou výbavy z obchodu Jukki!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *