Articles

Detská kolika – účinné prostriedky proti kolike

Príznaky dojčenskej koliky sú ťažké nielen pre bábätko, ale tiež pre rodičov. Klasickými príznakmi tohto stavu sú hlasný, neutíšiteľný plač a hundranie dieťaťa. Je možné znížiť riziko vzniku koliky a ako priniesť dieťaťu úľavu? Hoci nie vždy je možné nepríjemné pocity úplne odstrániť, určite sa dá urobiť veľa pre ich zmiernenie. Ako bojovať proti dojčenskej kolike?

Prečo má dieťa koliku?

Novorodenecká kolika vzbudzuje u rodičov strach. Od kedy ju možno očakávať? Väčšina detí, ktoré trpia dojčenskou kolikou, začne pociťovať ťažkosti po 3 až 6 týždni života. Vtedy sa objavujú bolesti bruška, ktoré sú príčinou plaču dieťaťa. Spozornieť by ste mali, keď sa bolesti prejavujú viac ako 3 dni v týždni či bábätko plače viac ako 3 hodiny denne. Bolesť bruška môže byť v týchto prípadoch vyvolaná i inými problémami a je nutné navštíviť lekára.

Prečo sa dojčenská kolika vôbec vyskytuje?

Čo je vlastne novorodenecká kolika? Je to predovšetkým nezrelosť tráviacej sústavy dieťaťa, ktorá spôsobuje nepohodlie. Príčiny dojčenskej koliky môžu byť aj iné a nie sú vždy špecifické. Môže to byť alergia na bielkovinu kravského mlieka, intolerancia laktózy alebo nevhodná strava dojčiacej matky. Ak kŕmite vaše bábätko umelým mliekom, je kolika u bábätka častejším rizikom, a to najmä kvôli technike kŕmenia. Môže však postihnúť aj dojčené deti. Keď dieťa počas kŕmenia prehĺta veľa vzduchu, riziko koliky je pre bábätká vyššie. Dojčenská kolika je aj prejavom stresu batoľaťa alebo sa prejaví v podobe odpovede na vonkajšie podnety. Popôrodná depresia matky môže prispieť ku vzniku ťažkostí, keďže vaše dieťa je citlivé aj na zmeny chovania.

Ako rozpoznáte koliku?

Väčšina rodičov s rozpoznaním nebude mať problém. Príznaky sú charakterizované výskytom záchvatovitého a ťažko utíšiteľného plaču dieťaťa. Keď dáte k brušku dieťaťa ruku, je napäté ako aj jeho telíčko. Je jasné, že dieťa má bolesti, a preto je tento stav veľmi ťažký tiež pre vás. Hoci dozrievanie tráviacej sústavy nemožno uponáhľať, je užitočné vedieť, ako zmierniť príznaky koliky, čo sa deje v črevách a ako boľavé bruško uvoľniť.

Aké sú možnosti zmiernenia dojčenskej koliky?

Prvým pravidlom je, že ak sa u dojčaťa objaví kolika, je vhodné poradiť sa s pediatrom, ktorý predpíše prípravky. Vďaka liekom sa môže stav bábätka rýchlo upraviť. Bohužiaľ, zvyčajne ju úplne nevyliečia a kolika spontánne vymizne okolo 5. mesiaca života. To je dlhá doba a v tomto prípade je dobré vedieť, ako pomôcť dieťaťu trpiacemu bolestivými črevnými kŕčmi a znížiť ich frekvenciu i závažnosť. Tu sú najlepšie spôsoby liečby koliky u dojčiat!

Masáž brucha

Spôsoby, ako je možné bábätku pri kolike pomôcť, je viac. Prvým z nich je masáž bruška. Je dobré ju robiť pri výmene plienky, ale aj pred jedlom. Jednoducho masírujte bruško rukou v smere hodinových ručičiek. Kolika u detí je príčinou hromadenia plynov z čriev, ktoré sa v prípade masáže uvoľnia.

Vylúčenie bielkovín kravského mlieka zo stravy

Plač je len prejavom toho, že bábätko potrebuje inú starostlivosť. Podávanie upraveného mlieka alebo kravského mlieka môže spôsobiť koliku, preto by sa v takom prípade dojčiaca matka mala vzdať mliečnych výrobkov. Do materského mlieka sa dostane všetko, čo zjete a vypijete. Dieťa kŕmené upraveným mliekom by malo dostávať špeciálne mlieko predpísané pediatrom už od narodenia. Toto mlieka je plnou náhradou materského mlieka.

Teplé obklady na bruško počas záchvatu

Keď sa kolika prejaví, je dobré jemne zahriať bruško, aby sa zmiernila bolesť. Na tento účel možno použiť zahrievaciu podložku alebo teplé plienky, pričom treba dbať na to, aby neboli príliš horúce a nespôsobili popáleniny.

Cvičenia s nohami

Kolika sa zmierni, keď budete s bábätkom cvičiť. Gymnastika zvyšuje peristaltiku čriev a pomáha uvoľňovať plyny. Aký druh cvičenia robiť? Postačí simulácia bicykla, počas ktorej jemne pritlačíte nožičky bábätka k jeho brušku. Skvele vám poslúži hracia podložka. Prečítajte si návod na cvičenie na internete.

Umiestnenie dieťaťa na bruško

Koliky sa zbavíte i tak, že umiestnite bábätko na brucho. Táto poloha je pre neho prospešná v každom ohľade – z hľadiska vývoja, ale aj pre jeho zdravie. Alebo si bábätko položte na svoje brucho, čím ho zároveň zahrejete. Tlak na brucho uľahčuje odchod plynov.

Nosenie na rukách

Poskytuje bábätku nielen úľavu od bolesti, ale znižuje aj bolestivosť. Je dôležité nezabudnúť nosiť bábätko s hlavičkou nad bruškom. Môžete ho nosiť v šatke.

Prechádzky v kočíku alebo jazda v aute

Mnohé bábätká upokojuje monotónnosť. Hluk alebo aj vibrácie, ktoré cítia v aute a nárazy v kočíku po dobu aspoň pár minút vo večerných hodinách sa mu páčia. Práve tieto vibrácie umožňujú dieťaťu zbaviť sa plynov a bábätko zaspí. Chýbať vám však nesmie deka do autosedačky, aby dieťaťu bolo teplo.

Ako sa starať o bruško dieťaťa?

Aby ste predišli kolikám u bábätiek, je vhodné dbať o zdravie a prevenciu bábätka už od prvého týždňa života. V prvom rade je dôležité zamerať sa na správnu techniku pri kŕmení z prsníka alebo fľaše a obmedziť množstvo vzduchu, ktoré dieťa prehĺta. V JUKKI nájdete antikolikové fľaše, ktoré podporujú správne sanie a na vývoj dieťatka vplývajú správnym smerom. Oplatí sa používať príslušenstvo, ktoré znižuje riziko vzniku problémov ako napríklad:

Dynamický utišujúci cumlík– dynamické cumlíky nie sú len obyčajné cumlíky. Je to pomôcka, ktorá môže byť kľúčová pri upokojení bábätka. Cumlík zmierni bolesti bruška, pretože umožňuje prúdenie vzduchu.

Lovi fľaša pre podporu sacieho reflexu – má nielen špeciálne tvarovaný cumlík, ale aj ventilačný systém, ktorý znižuje prehĺtanie vzduchu pri jedle aj keď je bábätko nepokojnejšie.

Bambusová deka – jednou z účinných pomôcok je táto ľahká deka. Umožňuje aj v lete tesne zabaliť dieťa počas kolikového záchvatu. Nemusíte sa však obávať prehriatia, keďže materiál nie je len jemný, ale tiež vzdušný.

Detská zavinovačka – ide o klasickú zavinovačku, ktorá poskytuje dieťaťu pocit bezpečia. Priaznivý vplyv zavinovačky sa zvyčajne prejaví veľmi rýchlo.

Opatrujte svoje bábätko so zavinovačkou JUKKI!

Pri starostlivosti o bábätko nezabudnite používať antikolikové cumlíky, dieťa častejšie zabaľte do zavinovačky a po každom kŕmení ho nechajte odgrgnúť. Vďaka tomu sa do jeho čriev dostane menej vzduchu. Rituály znižujú napätie a stres vášho bábätka, ktoré môžu tiež spúšťať koliku. Snažte sa obmedziť rušivé podnety a zabezpečiť bábätku pokojné, harmonické prostredie. Dieťatko nevie, čo sa deje, keď kričíte. Dôležitý je váš psychický stav. Je potrebné postarať sa o seba a svoj duševný pokoj, vďaka čomu sa dokážete postarať o dieťa.

JUKKI podporuje super rodičov v každom kroku starostlivosti o bábätko

Detská kolika býva náročná pre celú rodinu. Preto sa oplatí vedieť, ako s ňou bojovať, aby ste znížili jej vplyv na vaše dieťatko a zmiernili jeho nepohodlie. Nerobte si príliš veľké starosti! Problémy rýchlo pominú vďaka vašej starostlivosti s pomôckam od JUKKI.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *