Articles

Čas na prvé kúpanie bábätka – ako kúpať bábätko krok za krokom

Prvý kúpeľ novorodenca vždy vyvoláva emócie. Mladí rodičia sa niekedy prvého stretnutia dieťatka s vaňou obávajú. Kúpanie novorodenca však nemusí byť stresujúce. Môže byť dokonca veľkým potešením a zábavou za predpokladu, že rodičia vedia, ako ku kúpaniu pristupovať. Pomôžeme vám eliminovať stres z kúpania vďaka postupu krok za krokom.

Prvý kúpeľ bábätka – čo je potrebné mať na pamäti?

Na to, aby ste boli na kúpeľ pripravení, je vhodné vedieť, ako casto kupat babatko a kedy je čas na umývanie bábätka. V súčasnosti sa ustúpilo od kúpania novorodenca hneď po pôrode z dôvodu, že plodová miazga je ochranou pokožky. Dôležité je však odporúčanie lekárov.

Z uvedených dôvodov sa netreba ponáhľať s kúpaním, a to ani v prípade umývania čistou vodou. Kedy sa má novorodenec kúpať a ako kúpať novorodenca? Prvé kúpanie novorodenca sa odporúča pripraviť niekoľko dní po návrate z nemocnice. Ihneď po tom, ako sa bábätko prispôsobí prostrediu a rodičia si tiež trochu zvyknú na zmeny, ktoré príchod dieťaťa vždy prináša. Dôležité je vedieť kupat babatko a ako často kúpať novorodenca zo zdravotného hľadiska.

Prostredie pre kúpania bábätka

Je dobré vopred pripraviť miesto a naplánovať, čo na kúpanie potrebujete a poznať priebeh kúpeľa. Ako kupat babatko nie je veda. Musíte vedieť, kam svoje dieťatko po vybratí z kúpeľa uložíte, aké pomôcky mať vo vaničke, čo si bábätko oblečie, keď sa osuší a či je potrebné dodatočne sa o pokožku starať.

Pomôže vám to pristupovať k činnosti s väčším pokojom, pretože budete vedieť, že všetko máte po ruke. Ak nemáte skúsenosti s kúpaním batoľaťa, je dobré požiadať o pomoc skúsenú osobu. Nikto nie je vševedúci, a preto môžete bábätko kúpať s mamičkou alebo kamarátkou. Bábätko je tiež jednoduchšie kúpať vo dvoch. Jeden z rodičov môže dieťa vo vedierku alebo vo vani podopierať, zatiaľ čo druhý ho zľahka umýva.

Kúpanie bábätka je rituál

Pred prvým kúpeľom novorodenca je dobré zaviesť určité rituály, aby ste mali zaužívané pravidlá a dieťa vedelo, čo má očakávať. Vďaka tomu bude pred kúpaním pokojnejšie. Bábätká si rýchlo osvoja tieto po sebe nasledujúce činnosti a do vody sa tešia. Umývanie novorodenca by malo byť krátke a nemalo by dieťa vyčerpať. Bábätko rýchlo vychladne a pokožka dieťaťa je citlivá. Prvé kúpanie bábätka musí prebiehať v pokojnej atmosfére, aby bolo spojené s potešením a nie s nervozitou. Ak je teplota v poriadku, prostredie príjemné a všetko na kúpanie pripravené, kúpanie bude pre vás i dieťa potešením.

Kúpanie novorodenca po prvýkrát krok za krokom

To že sa dobre pripravíte, je polovica úspechu. Všetko majte po ruke. Nemôžete predsa nechať svoje dieťatko v čase kúpania samotné a ísť si po uterák. Prvé kúpanie je najťažšie, ale každý deň bude jednoduchšie a organizovanejšie vďaka tomu, že budete vedieť, čo počas kúpania zažijete a čo všetko potrebujete. Postup kúpania bábätka pre vás prinášame krok za krokom.

Krok 1 – príprava príslušenstva a miestnosti

Ak chcete kúpať novorodenca v dobrých podmienkach, musíte pripraviť miestnosť, aby mala primeranú teplotu. Kúpanie bábätka v umývadle a vo vedierku nie je vhodné. Odporúčame bábätko kúpať vo vaničke. Z vaničky dieťa nevypadne a vám sa bude lepšie pracovať. Najpohodlnejším miestom na kúpanie je kúpeľňa. Dôležité je vedieť, aká by mala byť teplota vody. Voda by mala byť podobnej teploty ako bábätko. Pre malé dieťa je to okolo 37 c. Mali by ste si pripraviť aj uterák, prostriedky na čistenie tela a náhradné oblečenie, gázové tampóny, plienky na očistenie tváre a očí.

Krok 2 – ako pripraviť kúpeľ pre bábätko

Teplota vo vani by mala mať primeranú hodnotu, je to pre kúpanie bábätka mimoriadne dôležité. Nesmie byť príliš teplá ani príliš studená. Aká je optimálna teplota vody už viete. No viete, aká je vhodná teplota prostredia? Je to približne 25 stupňov Celzia. Táto teplota je pre dieťaťa príjemná. Do vaničky nalejte vodu tak, aby sa telíčko ponorilo celé, ale zároveň nehrozilo udusenie.

Krok 3 – kúpanie bábätka a pomôcky

Na umývanie dieťaťa môžete použiť kozmetiku, ktorá sa stará o pokožku a nedráždi ju. Ako správne držať novorodenca vo vode? Pri kúpaní držte bábätko stabilne, jednou rukou mu podopierajte hlavičku a trup, zatiaľ čo druhou rukou umývajte jeho telo. Najprv môžete umyť bruško, krk, hlavičku a intímnu oblasť. Nemusíte sa obávať namočenia pupočníkového pahýľa. Ak sa bojíte, umyte pahýľ len handričkou. Do vane môžete položiť aj hračky.

Krok 4 – sušenie a starostlivosť po kúpaní

Kúpať bábätko je potrebné opatrne. Po vybratí dieťaťa z vody ho rýchlo zabaľte do uteráka, pričom nezabudnite zakryť jeho mokrú hlavičku, ktorá rýchlo vychladne. Pri kúpaní pokožka schne, preto bábätko namažte kozmetickým prípravkom. Na pokožke dieťaťa sa tak vytvorí lipidová vrstva.

Ako správne kúpať bábätko s ohľadom na frekvenciu? Kupanie babatka je potrebné, ale s rozumnou mierou. Ak je bábätko kúpané často, pokožka môže byť podráždená. Novorodenca teda nie je potrebné kúpať každý deň. Stačí, ak dieťa umyjete raz za 2 – 3 dni a v niektorých prípadoch raz za týždeň. Pokožka novorodenca sa ešte stále vyvíja a vo vode sa môže koža podráždiť.

Prvý kúpeľ novorodenca s JUKKI!

Pripravte si potrebné príslušenstvo od JUKKI, aby bol každý kúpeľ potešením už od prvého dňa! Čo potrebujete? Tu sú výrobky odporúčané od JUKKI:

  • Canpol Babies protišmyková podložka do kúpeľa – uľahčuje udržanie stability vášho dieťaťa počas kúpania. Ľahko sa čistí a má zábavné potlače. Hodí sa do vane počas celého dojčenského veku a dokonca aj neskôr, pretože znižuje riziko náhodného pošmyknutia vášho dieťatka.
  • AKUKU teplomer do vane – pomáha kontrolovať teplotu vody a vďaka tvaru zvieratka je príslušenstvo vhodné pre batoľatá. Teplota by sa mala kontrolovať vždy, takže teplomer je nevyhnutný.
  • JUKKI osuška s kapucňou – vyrobená zo 100 % bavlny, dokonale absorbuje vodu a zahrieva bábätko. Je vybavená kapucňou, ktorá nielenže vysuší prvé vlásky, ale zároveň chráni hlavičku pred ochladením.

Všetko pre deti s JUKKI pod jednou strechou

Uvedená výbava je len základná. Na kúpanie bábätka potrebujete oveľa viac pomôcok. Ide o drobnosti, ktoré vďaka JUKKI nakúpite pod jednou strechou. V ponuke JUKKI nájdete pomôcky, ktoré využijete pred kúpaním, pre umývanie samotné, potreby do vaničky i drobnosti pre bábätko.

Aby sa vaše dieťatko cítilo v pohode, vyberte si podložku do vody i na prebaľovanie, detskú manikúru, krém na zapareniny, kúpacie vedierko alebo hrebeň pre bábätko za skvelé ceny. Pri kúpaní bábätka i do vane budete mať vždy všetko po ruke a po kúpeli sa budete spokojní vy i vaše bábätko.

Starajte sa o svoje dieťa s JUKKI! Urobte z každého kúpeľa chvíľu radosti. Postarajte sa, aby bolo dieťa vo vaničke v bezpečí, aby ste pri umývaní boli bez stresu a na kúpanie dieťatka spomínali ako na zábavu i jedinečné chvíle, ktoré vás spojili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *