Articles

Ako správne kojiť? Poradíme vám

Dojčenie, inak nazývané kojenie, je prirodzená činnosť, takže si asi myslíte, že budete hneď vedieť, ako svoje dieťa nakŕmiť. Bohužiaľ, vôbec to tak nie je. Mnohé ženy bojujú s problémami pri dojčení. Dieťa sa nie vždy správne prisaje k prsníku, niektoré ženy majú málo materského mlieka a samotné kŕmenie môže byť spojené s bolestivosťou a podráždením. Zistite, ako dojčiť novorodenca, aby ste vy i vaše dieťa boli v pohodlí.

Dojčenie – čo sa oplatí vedieť?

Dojcenie patrí medzi veľmi prirodzené činnosti po pôrode. Materské mlieko je pre vaše dieťa to najlepšie. Ak však z rôznych dôvodov nedojčíte alebo jednoducho nechcete dojčiť, je to v poriadku! Dojčenie vášho bábätka je len jedným zo spôsobov, ako ísť na to, aby ste zabezpečili zdravý vývoj vášho bábätka. Ak sa rozhodnete dojčiť, mali by ste poznať problémy, ktorým môžete čeliť. Je dobré vedieť, ako správne dojčiť svoje bábätko, tak aby bolo kŕmenie jednoduchšie.

Mnohé mladé mamičky si neuvedomujú, aké problémy môžu nastať s dojčením, a to najmä na začiatku. Môžete sa cítiť ohromené frekvenciou, ale aj trvaním kŕmenia. Novorodenec má malý žalúdok a môže zjesť len trochu mlieka naraz. Ako sa s tým popasovať? Musí skrátka častejšie jesť.

Niekedy sa stáva, že v prvých týždňoch čerstvá mamička dojčí väčšinu dňa. To vás môže nechať frustrované a neisté, či to robíte správne. Tento stav je úplne normálny. Je veľmi nebezpečné porovnávať bábätká medzi sebou. Niektoré bábätká sa zasýtia rýchlo, iné potrebujú na pocit sýtosti až hodinu. Nechajte vaše dieťa nasledovať svoj vlastný rytmus.

Ako správne dojčiť?

Ak chcete správne dojčiť svoje dieťa, požiadajte o pomoc pôrodnú asistentku, kým budete v nemocnici. Asistentka je pre matku poradca a ukáže vám, ako by malo kojenie prebiehať. Oplatí sa využiť aj pomoc laktačnej poradne. V tejto poradni sa naučíte informácie o dojčení, ktoré sa vám zídu. Získate informácie a podporu v prípade akýchkoľvek problémov. Prečítajte si aj naše rady, ktoré sa na začiatku zídu každej matke.

Polohy pri dojčení

Polohy pri dojceni sú veľmi dôležité. Pri dojčení je dôležité tiež to, aby ste mali vy i bábätko pohodlie. Je potrebné mať vhodnú stoličku na dojčenie, ktorá poskytuje oporu rukám a chrbtu. Pri dojčení sa hodí aj vankúšik na kŕmenie, ktorý odľahčí mamine ruky a chrbticu. A čo dojcenie v lahu? Ak je vám táto poloha príjemná, pokojne s bábätkom pri dojčení ležte. Detská izbička musí byť zariadená tak, aby umožňovala bezpečné a komfortné kojenie. 

Položte dieťa bruškom smerom k vám

Ako správne priložiť dieťa k prsníku? V prvom rade by nemalo ohýbať hlavu. Jeho telo musí byť v jednej priamke. Preto vždy otáčajte bruškom bábätka smerom k sebe, bábätko by malo ležať na vašej ruke, mierne na boku.

Umiestnite tvár dieťaťa na úroveň bradavky

Bábätko musí mať možnosť voľne dosiahnuť na časť dvorca a bradavku, takže nos by mal byť na jej úrovni. Hladné dieťa chytí prsník a hľadá ho. Je možné, že tak neurobí a potom mu môžete podráždiť nos bradavkou, čo spustí pátrací reflex a bábätko si dá bradavku do úst.

Pomôžte dieťaťu správne sa prisať na bradavku

Umiestnite prsty do tvaru C alebo U a ponúknite dieťaťu prsník. Ak si všimnete, že sa neprisáva na prsník správne, jemne ho položte a pomôžte mu znova sa prisať na prsník. Skontrolujte, či dieťa správne saje. Ak je prsník v ústach vášho dieťaťa, skontrolujte, či jeho ústa tesne priliehajú k bradavke. Obidve pery dieťaťa by mali byť stočené, nos a brada dieťaťa by mali byť blízko v oblasti pokožky prsníka.

Na produkciu mlieka sa osvedčilo časté prisávanie, ktoré stimuluje laktáciu a vytvára viac mlieka. Mnoho žien sa pýta: čo je správne? Je dojčenie dôležité pre bábätko? Bude moje dieťa jesť dosť? Ako dlho dojčiť a čo robiť po kojení? Tu stojí za to nechať prírodu a vaše bábätko, aby sa uvoľnilo a jedlo, kým nie je spokojné. Najskôr z jedného prsníka, potom z druhého.

Ako viete, či je vaše dieťa plné? V prvom rade takéto dieťa priberá a pri jedení počuť hltanie jedla a dlhé ťahavé sanie. Ak máte nejaké obavy, napríklad máte podozrenie na alergiu na výrobky z kravského mlieka, dieťa zle priberá alebo je úzkostné, navštívte detského lekára.

Priložiť dieťa k prsníkom nie je vždy jednoduché, preto sa v prípade potreby oplatí vyhľadať pomoc laktačných poradkýň.

Kojenie – tieto produkty budú užitočné počas dojčenia!

Na dojčenie v pohodlí sa oplatí používať doplnky, ktoré túto činnosť podporujú a uľahčujú. Vďaka nim bude kŕmenie novorodenca jednoduchšie! Bábätko je vďaka pomôckam spokojnejšie. Tu je zoznam produktov, ktoré môžu byť pre vás užitočné:

Vankúš na dojčenie v tvare písmena U – ak výlučne dojčíte, už v prvých týždňoch či dokonca mesiacoch ide o časovo náročnú činnosť, preto sa oplatí siahnuť po vankúši, ktorý dieťa podporí. Kúpte si ho pre zabezpečenie kojenia, uľavíte rukám a chrbtici. Vaša poloha i poloha bábätka pri kŕmení je s vankúšom oveľa komfortnejšia.

Chrániče prsných bradaviek – chránia bradavky medzi kŕmením, obmedzujú odreniny a podráždenie. Dojčenie a starostlivosť o matku ide predsa ruka v ruke.

Oblečenie určené na dojčenie – je mimoriadne pohodlné a umožňuje diskrétne kŕmenie bez trápneho nadvihnutia blúzky, svetra či košele.

Tampóny do podprsenky Canpol Babies – chránia pred únikom mliečnych tekutín, ku ktorým dochádza po dojčení.

Podprsenka na dojčenie – umožňuje ľahké prisatie dieťatka k prsníku a to, aby poloha bábätka bola komfortná.

Manuálna odsávačka alebo elektrická odsávačka mlieka – umožňuje odsať mlieko, keď je mlieka priveľa, umožňuje aj zber na uskladnenie.

Gélové obklady na prsník – dokážu ochladzovať, znižovať bolesť a opuchy, zahriať prsníky, odblokujú mliekovody.

Canpol Babies lanolínová masť na bradavky – upokojuje podráždenia, premasťuje a urýchľuje hojenie rán a podráždení. Táto masť mala byť súčasťou vašej výbavy v pôrodnici.

Košieľka na dojčenie Taro – pohodlná nočná košieľka na spanie. Veľmi dôležitá je pre dojčiace matky na kŕmenie počas noci.

Zavinovací vak pre novorodencov – udržuje bábätko v teple, umožňuje jednoduché prenášanie bábätka a jeho prípravu na kŕmenie. Upokojuje, keď sa prejaví kolika. Zavinovačky by sa mala nevyhnutne stať súčasťou vašej výbavy.

Na uľahčenie dojčenia sa oplatí využiť všetky výhody dostupné na trhu. Detské potreby a príslušenstvo na dojčenie z obchodu JUKKI vám s kŕmením bábätka pomôže.

Spoznajte produkty JUKKI s ohľadom na rodičov!

Urobte proces kŕmenia vášho dieťaťa čo najmenej bolestivým. Ženy majú veľa obáv z dojčenia, preto stojí za to vyhľadať informácie a podporu od odborníkov. Využívajte príslušenstvo, ktoré je v tomto procese užitočné, aby ste sa počas laktácie cítili pohodlne. Dieťa cíti vašu relaxáciu. Nech je kŕmenie chvíľou oddychu pre vás!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *