Articles

Ako sa starať o vývoj dieťaťa pomocou hry s bábätkom

Učenie hrou je najúčinnejší spôsob učenia. A novorodenec sa učí už od narodenia! V krátkom čase si osvojí veľké množstvo zručností. Preto sa oplatí podporiť vývoj vášho bábätka tým, že si budete užívať spoločné chvíle. To, čo potrebuje dieťatko najviac je pozornosť svojich rodičov a podporiť rozvoj schopností pomocou hry. Ako sa hrať s bábätkom od prvých týždňov života?

Hra s bábätkom – prečo je dôležitá?

V prvých mesiacoch života vášho bábätka môžete práve hrou podporiť jeho prirodzený vývoj. Existujú rôzne cviky pre niekoľkodňové dojčatá, ale tiež cviky pre 3 mesacne babatko. Batoľa sa teší z kontaktu s rodičmi, a ak sa cíti dobre, nemá zjavné nepríjemné pocity v podobe hladu, bolesti alebo únavy, hry miluje. Týmto spôsobom podporujete nielen motorický a fyzický progres, ale aj jeho duševný vývoj. Dieťa reaguje na hry v každej polohe, takže i keď leží na brušku, oddychuje na chrbte alebo sa gúľa, vždy sa rado zapojí do kontaktu s vami.

Pri hre podporujete nielen rozvoj bábätka. Nejde len o cvičenie s dieťatkom, ale tiež o utužovanie vzťahov, budovanie väzieb, dôvery a lásky. Na to, aby ste v budúcnosti mohli z dieťaťa vychovať dobrého človeka, musíte s ním mať pevné putá už od bábätka. Cvičiť s bábätkom môžete aj doma. Vytvorte príjemné prostredie a potom sa hrajte, koľko dieťatko vydrží. Každá hra s dieťaťom podporí jeho zdravie a fyzické napredovanie.

Hranie s dieťaťom – 12 hier od prvých dní

Cvicenie s babatkom od prvého mesiaca života môže prebiehať rôznymi spôsobmi. Nemusíte čakať niekoľko mesiacov, začnite už od prvých dní. Bábätko by malo byť pripravené na pohyb po pár dňoch odpočinku po narodení. Rozvoj detí môžete ovplyvniť atmosférou, milým slovom a hraním, ktoré bábätko zabaví. Počas hry nie je dôležité, v akej polohe dieťa je, ale snažte sa polohy striedať. Keď bude bábätko v polohe raz na chrbte, raz na brušku, správne sa mu vyformujú všetky svaly v tele. Hra s bábätkom je vskutku skvelá i z dôvodu, že počas hry sa vaše dieťa cíti dôležité, bezpečne a pokojne. Zároveň je to pre vás chvíľa oddychu od každodenných povinností. Oplatí sa vytvárať rituály, ktoré deti milujú. A ako sa hráte vy?

Masáže

Položte svoje dieťa na chrbát alebo na bruško. Vyzvlečte ho do plienky a jemne mu masírujte telo teplými rukami a olivovým olejom. To že použijete olej, je pre dieťatko veľmi uvoľňujúce. Masáž tiež pomáha zbaviť dojča bolestí bruška. Zároveň stimuluje zmysel pre dotyk a na vás pôsobí toto cvičenie ako emočná masáž.

Kuk kuk

Najlepšie hry sú často tie najjednoduchšie. Hra na malú schovávačku je možná aj na spôsob s bábätkom. Deti sa pri hre kuk kuk smejú od radosti a keď sa im zjaví vaša tvár, sú vždy milo prekvapené. Hra spočíva v tom, že si zakryjete rukami tvár a následne ju odokryjete pri pokriku kuk ku. Toto cvičenie naučí dieťatko to, že keď na chvíľu zmiznete z dohľadu, vždy sa vrátite.

Cvičenie s hlavou hore

Dôležité sú tiež cvičenia, kedy sa posilňujú svaly. Posilňovanie krčných a chrbtových svalov vášho dieťaťa je mimoriadne dôležité už od prvého mesiaca života. Položte bábätko na podložku na bruško, staršie sa môže stavať aj na ruky. Zoberte do rúk rôzne hračky a ukazujte mu ich. To ho bude motivovať, aby zdvihlo hlavičku a cvičenie bolo efektívne. Povzbudzujte svoje bábätko! Tlieskajte mu a oslavujte všetko, čo dokáže.

Gymnastika

Položte bábätko napríklad na podložku na podlahu a pokrčte nohy dieťaťa tak, aby ste vytvorili bicykel. Pomaly smerujte ruku dieťaťa hore, do strán a dole. Takáto gymnastika v prvých týždňoch života posilňuje svaly a zlepšuje náladu. Pred cvičením môžete pod bábätko na podlahu položiť podložku alebo deku.

Bozky, prdíky a pusinky

Táto hra je veľká zábava, ktorú si užije bábätko i rodičia. Umožňuje uvoľniť dobré emócie, relaxovať a budovať pohodové puto prostredníctvom jednoduchých hier. Počas týchto hier udržujte dieťa v pokoji a najlepšie je hrať sa na podlahe, kde je to bezpečné. Dotyk pier a tela bábätka pri prdíkoch a bozkoch je uvoľnujúce pre vás i dieťatko. Obom vám hra zlepší náladu.

Čítanie básničiek a rozprávok

Rytmus, ktorý majú jednoduché rýmovačky, upúta pozornosť bábätiek. Mnohé bábätká začnú rýchlo hovoriť vďaka tomu, že ich rodičia im čítajú a neustále na nich hovoria. Čítaním sa postupne rozvíja fantázia a v neskoršom veku sa spestrí slovná zásoba.

Onomatopoje

Napodobňovanie zvukov t.j. zvukomaľba s bábätkom nie je len zábavná, ale tiež vedie k tomu, aby sa dieťa naučilo hovoriť. Prvé slová dokáže dojča vytvoriť okolo veku 9 až 12 mesiacov. Vhodné je začať napodobňovaním hlasov zvierat alebo zvukov listov. Bábätká to milujú a rýchlo sa snažia napodobňovať zvuky samy!

Rolovanie

Rolovanie je ďalšie z vývojových štádií vedúce k učeniu sedieť, potom prichádza na rad plazenie, státie a chôdza. Ukážte svojmu dieťaťu, ako na to a naučte ho sa kotúľať. Pomôže mu to rýchlejšie sa zapojiť do hry.

Predstieraná hra

Posaďte si dieťa na kolená, vezmite do rúk obľúbenú hračku a zahrajte si hru na vymyslené postavy, pričom hovorte rôznymi hlasmi. Takto sa vaše dieťa naučí, ako sa správať v rôznych situáciách a zvykne si na svet slov.

Hry na piesku a v tráve

Ak to počasie dovolí, choďte von. Nechajte svoje dieťa namočiť si nohy v jazere, cítiť piesok a trávu na koži. Naučte svoje dieťa spoznávať svet okolo seba a skúmať rôzne textúry.

Správny vývoj dieťaťa s Jukki!

Pri vývoji dieťaťa podporujte hru tak, že bábätku kúpite zaujímavé hračky, ktoré sú prispôsobené veku, potrebám a schopnostiam. Nechajte svoje dieťa, aby sa s nimi hralo svojím vlastným spôsobom! Pomôžte mu tak rozvíjať predstavivosť. Spoločná hra s vaším dieťaťom skutočne buduje vzájomné puto. Využite naše odporúčané hračky pre bábätko, ktoré podporujú jeho rozvoj!

Senzorická hračka Minky Blue Safari stimuluje zmysel pre dotyk a zároveň podporuje motorický rozvoj a koordináciu. Príjemné textúry kocky, ale aj vyčnievajúce stuhy vzbudzujú záujem dojčaťa.

Podložka je ideálna na každodennú hru s dieťaťom na podlahe. Poskytuje pohodlie pre batoľa a zároveň podporuje jeho motorické schopnosti. Vďaka podložke sa bábätko vyvíja najrýchlejšie. Kúzelná hracia podložka je zároveň bezpečná. Nestane sa, že by z nej dieťatko náhodou spadlo. Môže dvíhať hlavičku, kotúľať sa alebo skúšať iný pohyb.

Súprava Jukki s rôznymi blokmi v rozmanitých textúrach a tvaroch. Bloky je možné kúpiť vo veselých farebných prevedeniach. Podporujú jemnú motoriku, ale aj učenie farieb.

Postarajte sa o vývoj svojho dieťaťa s Jukki!

Hrajte sa a trávte kvalitný čas so svojím bábätkom. Užívajte si krátke chvíle, keď je z neho rozkošné batoľa, pretože deti neuveriteľne rýchlo vyrastú!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *