Articles

Ako sa starať o pupok novorodenca?

Starostlivosť o pupočný pahýľ novorodenca vyvoláva u mnohých mladých rodičov úzkosť. Obávajú sa starostlivosti o pupok a o to či hojenie prebieha v poriadku. V tomto prípade nie sú žiadne obavy na mieste. V súčasnosti zoženiete v obchodoch veľa prípravkov na ošetrenie pupočného pahýľa. K prípravkom pridajte správne hygienické postupy a pupok sa rýchlo zahojí. Aké sú pravidlá starostlivosti o pupočný pahýľ? Prinášame vám všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť o tom, ako na správne ošetrovanie pupčeka.

Pupok novorodenca – čo potrebujete vedieť?

Pupočný pahýľ je zvyšok pupočnej šnúry, ktorá spája matku a dieťa počas tehotenstva. Je to “potrubie”, ktoré poskytovalo dieťaťu živiny a všetko potrebné pre jeho správny vývoj. Po narodení už pupočník nie je potrebný. Krátko po narodení dieťaťa sa pupočná šnúra prestrihne tak, že sa najprv zaistí svorkou. Takto zaistený pahýľ pupočníka sa nechá uschnúť. V počiatočných štádiách má pahýľ bledomodrú farbu a je mäkký. V priebehu hojenia začne vysychať a tvrdnúť. V závere hojenia sa pupček zmení na hnedý a neskôr na čiernohnedý.

Po akom čase pahýľ odpadne? Po pôrode ešte v pôrodnici resp. po odstrihnutí pupočnej šnúry sa začne ihneď proces hojenia. Kým opustíte nemocnicu, mal by byť pahýľ pupočníka vyschnutý. Ak sa nevyskytnú komplikácie, bude úplne zacelenie rany a odpadnutie pupočného pahýľa trvať 10 až 15 dní. V niektorých prípadoch sa môže pupček zahojiť aj skôr.

Počas uvedeného obdobia by sa starostlivosť o pupočníkovú oblasť mala vykonávať obzvlášť opatrne, predídete tak infekcii. Nebezpečné je tiež náhodné oddelenie pahýľa. Počas procesu hojenia nesmiete nič uponáhľať, ale len trpezlivo čakať, kým sám odpadne. Ak je proces hojenia rýchly, vyžaduje si len pozorovanie a správnu starostlivosť o pahýľ. Nielen odstrihnutie pupočnej šnúry je krásny okamih. Radovať sa budete aj vtedy, keď sa pred vašimi očami po prvýkrát zjaví pupok novorodenca. Pupček je trvalou stopou vášho spojenia v prenatálnom štádiu.

Pupok novorodenca – ako správne ošetrovať pupček?

Moderné metódy starostlivosti o pupok novorodenca sa zameriavajú na udržiavanie pupka v suchu a čistote. Preto na pupočník dávajte pozor a pahýľ vlhčite čo najmenej. To však v žiadnom prípade neznamená, že by sa nemal umývať. Pri kúpaní je pre vás dôležité si pamätať, aby sa pahýľ čistil vodou a mydlom alebo jemnými prípravkami, ktoré nedráždia pokožku. Ak sa však bojíte a neviete, aký prípravok použiť, spýtajte sa lekára a pôrodnej asistentky. Rady lekára dodržiavajte aj v oblasti ošetrovania pupčeka.

A ako sa o pupok starať? Prinášame vám tipy, ako dosiahnuť, aby bol pupok bábätka v perfektnom stave.

Dezinfekcia

Pupok bábätka nie je zakázaná zóna. Môže byť čistený presne tak ako iné časti tela. Veľmi dôležitá je dezinfekcia, aby sa v rane nevytvorila infekcia. Raz denne je potrebné pupček dezinfikovať. Na dezinfekciu je ideálny lieh. Lieh využívajte hlavne na čistenie spodnej časti pupočníka, kde sa najľahšie hromadia nečistoty a môže dôjsť k infekcii. V prípade liehu ide naozaj o skvelý prípravok, ktorý dezinfikuje a tiež pomáha pri rýchlejšom vysychaní pupočného pahýľa.

Hygiena

Treba dbať na čistotu spodnej časti pupočníkového pahýľa umývaním tejto oblasti sterilným tampónom namočeným vo vode. Pupočný pahýľ musíte po kúpeli osušiť gázovým tampónom. Pupočná oblasť by nemala zostať mokrá alebo vlhká, čo neprispieva k hojeniu. Pupočný pahýľ vždy udržiavajte suchý.

Kúpanie

Pri kúpaní možno pupočný pahýľ jemne umyť, ale nemal by sa ponechať vo vode. Je dôležité, aby sa do pahýľa nedostala voda. Preto by sa prvé dva týždne malo dieťa umývať v malom množstve vody, ktoré nepokryje celé bruško, aby sa pahýľ zbytočne nenamočil.

Oblečenie

Kým pupočný pahýľ neodpadne, nedráždite ho nosením oblečenia, ktoré by sa oň mohlo zachytiť. Pozornosť je vhodné venovať aj plienkam. Môžete si kúpiť špeciálne plienky s výrezom alebo zrolujte prednú časť plienky tak, aby sa vyhýbala pupčeku.

Čo je tiež dôležité?

Stojí za to pamätať na pravidlo, že je pupček veľmi citlivý, a preto pri starostlivosti oň používajte len odporúčané výrobky. Vhodné nie sú prípravky, ktoré pupok nadmerne vysušia. Myslite tiež na to, aby sa pupočný pahýľ oddelil svojvoľne. Mal by odpadnúť sám bez vašej pomoci.

Keď odpadne pupočník, pupok zostane na svojom mieste. Niekedy však pupočný pahýľ krváca alebo sa môžu vyskytnúť komplikácie ako zapáchanie pupka a granulóm pupka. Vo všetkých znepokojujúcich prípadoch je potrebné dbať na rady lekára. Ten vám navrhne postup liečby. Nepodliehajte panike, ale zachovajte pokoj a postupujte podľa odporúčaní odborníkov, aby ste pupok vášho dieťaťa uviedli do správneho stavu.

Pupočník vášho novorodenca – produkty, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti

Ako a čím by ste sa mali starať o pupočníkový pahýľ svojho dieťaťa? V prvom rade používajte jemnú kozmetiku a ošetrujúce prípravky určené na tento účel. Tie vám odporučí váš lekár a pôrodná asistentka. Odporúča sa pri umývaní používať zmäkčovadlá alebo umývacie prípravky s jemným zložením, aby ste pupočný pahýľ očistili a nedráždili ho.

Dôležité je aj oblečenie pre bábätko. Malo by ísť a voľné dupačky alebo body, ktoré umožňujú pohyb a nedráždia pupočný pahýľ pri zmene polohy. Pred odpadnutím pahýľa je dobré vybaviť sa oblečením, ktoré k nemu umožňuje voľný prístup. Ideálne sú obálkové body, ktoré sa zapínajú na boku. Takéto oblečenie je pre bábätko a rodičov pohodlné. Vyberte oblečenie z priedušných látok, ktoré nespôsobujú potenie a nepohodlie dieťaťa. Najvhodnejším materiálom je bavlna, ktorá je mäkká a zároveň dobre pohltí vlhkosť. Z ponuky značky Jukki počas hojenia pupočníkového pahýľa odporúčame:

  • dojčenské body v modely obálka – výborne sa oblieka a má vskutku krásny dizajn. Poskytuje dieťaťu maximálne pohodlie.
  • dojčenské zavinovacie body s dlhými rukávmi – teplé a príjemné k pokožke, uľahčujú prístup k pupočníkovému pahýľu a starostlivosť oň bez podráždenia. Dojčenské body ponúkame v praktickom balení po viac kusov.
  • dojčenské dupačky – ideálne na každodenné nosenie. Poskytujú voľnosť pohybu. Aj keď sú znečistené močom, dajú sa ľahko vyzliecť. Jednoduché zapínanie, rozkošný dizajn a príjemný materiál si ihneď zamilujete.

Starajte sa o svoje bábätko so značkou Jukki!

Všetky odevy Jukki udržujú vaše dieťatko v pohodlí, kým sa pupok hojí, a nespôsobujú zbytočné podráždenie.

Nebojte sa ošetrovať pupok svojho novorodenca! So správnymi vedomosťami, dezinfekčnými prostriedkami a pri správnej starostlivosti sa pupok vášho bábätka rýchlo zahojí a pahýľ bez problémov odpadne. Zároveň sa starajte o jemnú pokožku svojho dieťaťa aj po odpadnutí pahýľa tým, že ju budete hydratovať a zvláčňovať kozmetickými prípravkami určenými na starostlivosť o bábätká.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *