Articles

Ako bezpečne cestovať s bábätkom?

Prvá cesta s bábätkom môže byť výzvou, najmä ak je dlhšia ako v prípade cesty na dovolenku. Šoférovanie s bábätkom je však každodenná záležitosť, preto sa na prevoz bábätka oplatí pripraviť ešte pred jeho narodením – z nemocnice domov sa väčšinou ide autom. Na túto prvú cestu a na každú ďalšiu si so sebou zoberte vhodné príslušenstvo. Vďaka príprave bude každý výlet nielen jednoduchší, ale tiež príjemnejší.

Cestovanie s bábätkom – čo sa oplatí vedieť?

Počas cestovania s bábätkom sa oplatí pripomenúť, že bezpečnosť je základ. Dôležité je aj pohodlie batoľaťa, rodičov a ľudí, ktorí s nimi cestujú. V aute dieťa vždy cestuje v autosedačke! V tomto prípade neexistujú žiadne výnimky. Cestovať v aute v sedačke je základ bezpečnosti. Odporúčame, aby ste kúpili aj iné vychytávky, ktoré na cestách zaručene využijete. Ide napríklad o pomôcky ako je vložka proti poteniu do autosedačky, štipce na kočík pre cumlíky alebo deky na zahriatie bábätka.

Cestovanie s novorodencom – kedy sa vydať na prvú cestu?

Kedy vziať vaše bábätko na prvý výlet? Už od prvého mesiaca života môžete svoje dieťa vziať na prázdniny do blízkych regiónov. No ak chcete ísť ďalej, je lepšie počkať, kým bábätko trochu podrastie. Cestovať s bábätkom na dlhšie vzdialenosti neodporúčame do 3 mesiacov. Až po tomto veku si vytvoríte rutinu a dokážete si cestu čo najlepšie zorganizovať. Cestu sa oplatí naplánovať tak, aby sa nestala zaťažujúcou. Vyberte si čas, kedy je vaše dieťa v pokoji, ide o nočný alebo najdlhší denný spánok. Vďaka spánku nebude cestu vnímať. Takéto naplánovanie je nielen pre vás, ale i pre deti najpohodlnejšie.

Cestovanie s bábätkom – ako sa naň pripraviť?

Je vaše bábätko živé alebo pokojné? Prakticky je jedno, aké dieťa máte, pretože cesta si vyžaduje premyslené kroky prípravy. Prax ukazuje, že cestu s batoľaťom autom si užijete najviac. V aute sa môžete kedykoľvek zastaviť, vziať bábätko zo sedačky, nadýchať sa čerstvého vzduchu a počas cesty si oddýchnuť. Napríklad vtedy, keď sa bábätko zobudí. Myslite na to, že je potrebné zabezpečiť počas spánku zatemnenie, kúpte do výbavy clonu na okná. Taktiež musíte mať vždy pri sebe príručnú batožinu s potrebnými vecami. Uistite sa, že sa vám do batožiny na cesty zmestí obľúbená hračka, ale aj náhradné oblečenie a lieky na bežné ochorenia.

Pri cestovaní lietadlom nezabúdajte na to, že dlhý let je pre dieťa príliš únavný. Kupujte letenky s tým, aby bol let čo najkratší. Ako si zariadiť pohodový let? Pred odletom by ste mali bábätko nakŕmiť a mať po ruke všetko potrebné. Na čo nezabudnúť? Na cumlík, hračky, vodu a porciu sušeného mlieka pre prípad, že by ste bábätko potrebovali nakŕmiť. Stojí za to pripomenúť, že dojčenie v lietadle môže byť náročné kvôli malému priestoru v sedadle. Napriek zníženiu komfortu sa s dieťaťom dá v lietadle vytvoriť príjemná atmosféra.

Cestovanie s bábätkom vlakom je v komforte podobné ako cesta autom. Dieťatko môže byť počas cesty v kočíku.  Bábätko v kočíku má bezpečný priestor na spanie. V prípade potreby môžete vziať dieťa aj na ruky. Pamätajte, že prebaľovanie dieťaťa môže byť náročné, preto je kratšia trasa vhodnejšia.

14 produktov, ktoré vám uľahčia cestovanie s vaším bábätkom

Cestovanie autom, lietadlom alebo vlakom na dovolenku s bábätkom sa môže pre rodičov stať jednoduchšie a pohodlnejšie, ak sa vybavíte užitočnými doplnkami. A čo si pod doplnkami máte predstaviť? Ak ste s bábätkom ešte necestovali, prinášame vám inšpiráciu na cestovné príslušenstvo.

Čo si vziať na cestovanie?

 • Autosedačka – absolútna nevyhnutnosť v aute od chvíle, keď opustíte nemocnicu. Pri výbere autosedačky by ste mali dbať na mieru bezpečnosti, ktorú poskytuje, a na pohodlie vášho dieťatka. K dispozícii sú testy, aby ste mohli porovnať každý model a vybrať si pre vás ten najlepší. Nezabudnite na to, že detské sedačky sú inštalované na zadnom sedadle, musíte vždy sedieť s bábätkom. Výnimkou z tohto pravidla je prípad, keď môžete airbagy spolujazdca vypnúť. Avšak vždy, keď je to možné, dieťa by malo jazdiť vzadu.
 • Vložka proti poteniu do autosedačky – v prípade, že sa vydáte cestovať v lete, ide o ideálnu pomôcku na horúce dni. Pre dieťa do 3 mesiacov je prehriate veľmi nebezpečné. Keď sa vaše dieťatko potí pri ležaní v autosedačke, je možné vložku rozložiť tak, že ho zakryje zo všetkých strán. Táto pomôcka umožňuje priechod vzduchu, čo znižuje riziko potenia vášho dieťaťa a vy si môžete pár minút oddýchnuť.
 • Deka do autosedačky – špeciálne navrhnutá s otvormi na pásy, takže sa v autosedačke nebude hýbať ani padať. A to je pri aktívnom bábätku dôležité. Deka sa dá vybrať v ľahšej verzii – ako na jesenné dni, tak aj v teplejšej verzii – ideálna na zimu. Variantom je rozkošná bavlnená deka zavinovačka s kapucňou a uškami do autosedačky alebo minky deka do autosedačky.
 • Stuha na cumlík s klipom – ani na cumlíky nezabúdajte. Možno sa to nezdá, ale stuha je nenahraditeľná počas cestovania s malým dieťaťom. Strata obľúbeného cumlíka môže byť veľmi nepríjemná pre dieťa aj pre rodičov. Stuha tiež znižuje riziko zašpinenia cumlíka, takže ju so sebou berte vždy na dovolenku alebo kratší výlet.
 • Šikovná taška na kočík – do takejto tašky sa zmestia plienky, vlhčené obrúsky, náhradné cumlíky, mliečko, fľašky, vložky a všetko, čo pri cestovaní s bábätkom potrebujete. Taška je vybavená priehradkami, ktoré uľahčujú usporiadanie interiéru a poskytujú prístup k najdôležitejším veciam, ktoré sú vždy po ruke.
 • Súprava do vaničky kočíka – ideálna aj pre staršie deti, ktoré často jedia alebo pijú v kočíku. Súprava sa ľahko vyberá a rýchlo perie, takže kočík je vždy v perfektnom stave a poskytuje vášmu dieťaťu pohodlie.
 • Cestovná postieľka – aj keď tento typ postieľky má čoraz viac hotelov a apartmánov, často sa hodí. Najmä ak prvá cesta s bábätkom prebieha autom a máte priestor na zbalenie vlastnej postieľky.
 • Látkové plienky – sú multifunkčné v priebehu každej cesty. Plienky vám umožnia utrieť dieťaťu tvár, odgrgnúť alebo sa dajú použiť aj ako podbradník.
 • Obojstranná vložka do športového kočíka – vložka chráni kočík pred zašpinením, čo je z hľadiska hygieny veľmi užitočné. Zároveň je pohodlná pre dieťatko a drží jeho hlavičku v správnej polohe.
 • Hračky pre bábätko – uistite sa, že na cestu máte pripravených niekoľko hračiek ako je napríklad senzorická hračka, ktorá dobre funguje pre bábätká, ale aj na staršie deti. Zabaví ich a spríjemní cestu.
 • Dojčenská fľaša – umožňuje rýchlo a efektívne nakŕmiť bábätko, ak nie je dojčené. Počas cestovania sa oplatí mať niekoľko takýchto fliaš, aby ste ich nemuseli po ceste umývať.
 • Nádoba na sušené mlieko – nádoba s priehradkami, do ktorých sa vkladá príslušné množstvo prášku. Umožňuje rýchlu a hygienickú prípravu mlieka za každých podmienok.
 • Dynamický utišujúci cumlík – oplatí sa mať so sebou náhradnú súpravu obľúbených cumlíkov, aby ste sa v prípade straty nemuseli báť, kde ich kúpiť.
 • Fľaša na vodu – užitočná pre staršie deti na uhasenie smädu počas cestovania.

Spoznajte Jukki s ohľadom na rodičov!

Prvý výlet s bábätkom je vždy nezabudnuteľným zážitkom. Pripravte sa na spoločnú dovolenku a užite si cestu vďaka výbave z Jukki!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *